Háború Európában: Zelenszkij szerint Moszkva eszkalációra készül, a britek tudni vélik, mi az orosz offenzíva gyenge láncszeme

Háború Európában: Zelenszkij szerint Moszkva eszkalációra készül, a britek tudni vélik, mi az orosz offenzíva gyenge láncszeme

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint az oroszok a háború eszkalációjára készülnek, közben a nyugatiak évekig elhúzódó háborúról beszélnek. Ukrajna uniós csatlakozása a politikai gesztusok ellenére továbbra is több, mint kérdéses, az oroszok pedig azt állítják, számos ukrán magasrangú tiszttel végeztek egyetlen rakétacsapással. Ez az orosz-ukrán háború 117. napja.

Zelenszkij szerint “nyilvánvaló, hogy ezen a héten az orosz ellenséges tevékenység fokozódására kell számítanunk”.

Ezen a héten tárgyalják meg az EU vezetői az Ukrajnának felajánlott tagjelölti státuszt is. Bár Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrég egy gazdasági fórumon azt mondta, Moszkvának nem okoz különösebb problémát Ukrajna EU-s csatlakozása, az orosz narratívának régóta visszatérő eleme, hogy az EU a teljes nyugati integráció előszobája.

Azt azért érdemes leszögezni, hogy a tagjelölti státuszt (ha nem változtatnak az intézményen) nem jelenti azt, hogy az illető ország jogot formálhat a tagfelvételre, ahogy nem tartalmaz határidőt sem, hogy mikor kell felvenni a tagjelöltet a közösségbe. Példaként említhetnénk, hogy Albánia 2010 óta tagjelölt, Törökország pedig 2005 óta.

Jens Stoltenberg NATO föltitkár a Welt am Sonntag nevű német lapnak nyiltkozva azt mondta, hogy az orosz-ukrán háború még évekig tarthat, és további fegyverekkel kell ellátni Ukrajnát – mindezt annak fényében hangsúlyozta, hogy csökkenhet a nyugati támogatások mértéke.

Az Egyesült Királyság védelmi minisztériumának jelentés szerint Oroszország továbbra sem uralja teljes mértékben a háborús zóna légterét, ráadásul kezd kifogyni a cirkáló rakétákból.

Hírdetés

“A konfliktusban ezidáig az orosz légierő alulteljesített. Valószínűleg az egyik legfontosabb szerepet Oroszország korlátozott katonai eredményességében épp az játszotta, hogy nem tudta folyamatosan biztosítani a légifölényt”

olvasható a jelentésben. (Egyes szakértők szerint az ukrán  könnyű légvédelmi eszközök is problémákat okozhatnak, mert a pontos légicsapásokhoz 2 kilométeres magasság alá kellene süllyedni, ám akkor már nagyságrendekkel nagyobb az esélye, hogy az orosz gépet az ukrán légvédelmi eszközök ki tudják lőni – a szerk.)

Az ukrán vezetés álljtása szerint Oroszországnak még mindig nem sikerült a Donbasz régió kulcsfontosságú városait uralma alá hajtania, ahogy Szeverodonyeck városa felett sem. Ez a város egyébként az eredeti ukrán Luhanszk térség (megye) utolsó nagyvárosa, ami ukrán kézen van.

Josep Borrell, az EU külügyi biztosa háborús bűnnek nevezte azt, hogy Oroszország blokkolja az ukrán gabona exportját, közben viszont Lengyelország és Románia elkezdte vasúton kivinni az országból a tavalyi gabonakészleteket, ami a háború miatt nem tudott eljutni a piacig. Kelet-Ukrajnában ugyanezt teszik az oroszok.

Ami a lengyel és román szállításokat illeti, jelenleg nincs elég tehervagon, és a vasúti szállítást nehezíti az, hogy Ukrajnában szélesnyomtávű vasutak vannak, míg tőle nyugatra keskeny nyomtávú, ezért a vagonokat át kell pakolni kesekny nyomtávú szerelvényekre, ami csökkenti az export folyamatosságát.

Az orosz katonai vezetés állítása szerint vasárnap helyi idő szerint 12:30-kor nagypontosságú, tengerről indított rakétákkal csapást mértek az ukrán csapatok parancsnoki állomására Sirokaja Dacsa (Dnyipropetrovszki régió) település melett, épp akkor, mikor munkaértekezlet volt, így az ukrán hadsereg 50 tábornokával és tisztjével sikerült végezniük. Az orosz védelmi tárca azt is kijelentette, hogy az ukránok “alacsony erkölcsi és pszichológiai állapotban vannak”, több egységük területeket ad fel a lőszerhiány és a logisztikai hiányosságok miatt. Megjegyezzük, ahogy az ukrán, úgy az orosz fél is érdekelt az ellenség hibáinak felnagyításában.

Körkép.sk, skynews, reuters, bbc


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »