Egyszerre tizenketten viselhetik a kitüntető címet, az új tagra a cím többi birtokosa egyhangú szavazással tehet javaslatot.
Nyolcvanegy éves korában szombaton elhunyt Haumann Péter Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. A nemzet színésze címnek is birtokosa volt, ezt a címet egyszerre tizenketten érdemelhetik ki, és csak az elhunyt tagok helyére választhatnak újat.
Haumann Péter halálával így most űr támadt ebben a rangos testületben is. A nemzet színésze címet a nemzeti színjátszás élő művészei közül azok kaphatják meg, akik a magyar nyelv ápolása, a nemzeti irodalom tolmácsolása, a magyar színművészet, a nemzeti színjátszás fejlesztése, népszerűsítése során kimagasló érdemeket szereztek. A címet első ízben 2000. augusztus 22-én adták át. Az eredetileg megválasztottak közül már csak Máthé Erzsi él, ő ebben a hónapban volt 95 éves.
A nemzet színésze cím annak adományozható,
- aki fő- vagy epizódszerepekben kimagasló teljesítményt nyújtott
- betöltötte a 62. életévét
- 40 évet a színészi pályán vagy legalább 20 évadot – évadonként legalább egy szerepben – a budapesti Nemzeti Színház színpadán töltött
- legalább egy jelentős elismerése, Kossuth- vagy Jászai Mari-díja van.
A címet legfeljebb tizenketten viselhetik egyszerre, és ők életük végéig havonta nettó 630 ezer forint juttatásban részesülnek. Ha a cím egyik viselője elhalálozik, a megüresedett helyre a cím többi birtokosa egyhangú szavazással tehet javaslatot.
Az alábbi táblázatban összeszedtük az eddig a nemzet színészei címet kiérdemlőket. Pirossal jelöltük a cím jelenlegi birtokosait – közülük Máthé Erzsi a legrégebbi, a Törőcsik Mari helyére választott Lehoczky Zsuzsa a legújabb tag –, feketével a már elhunytak neve szerepel. A művészek születési és halálozási időpontjai mellett az utolsó előtti oszlopban a megválasztásuk pontos dátuma, az utolsóban pedig az szerepel, hogy ki helyett kerültek be a nemzet színészei közé.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »