A Barátság kőolajvezetéket fenyegetve akarják rávenni Magyarországot az orosz olajembargóra

A Barátság kőolajvezetéket fenyegetve akarják rávenni Magyarországot az orosz olajembargóra

Ha valami történne a Barátság kőolajvezetékkel, annak nagyon súlyos következményei lennének, nemcsak a magyarországi, hanem az egész régió olajellátására, és Ukrajnára nézve is – mondta Hortay Olivér, a Századvég energetikai üzletágának vezetője pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában annak kapcsán, hogy az ukrán energetikai miniszter tanácsadója megfenyegette Magyarországot, hogy bármikor történhet valami a Barátság kőolajvezetékkel.

Kiemelte, Magyarország sok segítséget nyújt Ukrajnának, ezekkel a nyilatkozatokkal nem segítik, hogy a magyarok támogató kedve megmaradjon, növekedjen. Az ukrán politikusok ezekkel a fenyegetésekkel próbálják rávenni az Európai Uniót, köztük Magyarországot, hogy vezessenek be energiaembargót Oroszországgal szemben.

A műsorban szó volt arról is, hogy a német alkancellár a napokban elismerte, az embargó önmagában nem elég, nem gyengíti automatikusan Vlagyimir Putyin orosz elnököt. Hortay Olivér hozzáfűzte, az embargós javaslatok nem hatékonyak, kontraproduktívak, növelték Oroszország árbevételét, az Európai Unióban pedig egyre súlyosabb gazdasági következményekkel szembesülnek a háztartások, gazdasági szereplők.

Felhívta a figyelmet arra, hogy az EU által lebegtetett energiaembargó a világpiacon már eddig is jelentős energiaáremelkedést eredményezett, viszont egy tényleges embargó bevezetése még drasztikusabb árnövekedést eredményezne, és komoly globális problémát okozna.

A Századvég energetikai üzletágának vezetője nagy magyar és uniós sikernek nevezte, hogy nem tűzik napirendre a hatodik szankciós csomagot az EU-csúcson.

Kifejtette, az Európai Bizottság politikai szándékból erősen próbálja keresztülvinni a szankciókat, de nincsenek észérvek amellett, hogy az Európai Unió bevezesse ezeket az intézkedéseket. A téma napirendről lekerülésével árkorrekció volt megfigyelhető. Magyarország és az egész Európai Unió érdeke lenne, hogy az energiaembargó végleg lekerüljön.

Az embargó az egész gazdaságot nagyon erősen sújtaná, rövidtávú embargó mély recessziót okozna, ami többek között munkahelyek elvesztésével is járna – mondta Hortay Olivér.

Hírdetés

Megdöbbentőnek és elfogadhatatlannak tartja a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséért felelős államtitkára az ukrán energetikai miniszter tanácsadójának az olajvezetékre tett minapi kijelentését.

Menczer Tamás a közösségi oldalára pénteken feltett videóban elmondta, megbeszélést folytatott Ljubov Nepoppal, Ukrajna budapesti nagykövetével, akinek elmondta, hogy Magyarország minden bajban lévőnek segít, de a magyar energiabiztonságot támadó nyilatkozatok megdöbbentőek és elfogadhatatlanok.

Közölte a nagykövettel, hogy nagy megdöbbenéssel olvasta tegnap az ukrán energetikai miniszter tanácsadójának nyilatkozatát, aki arról beszélt, hogy „jó lenne, ha történne valami azzal a vezetékkel, ami az olajat szállítja Ukrajnán keresztül Magyarországra”.

Hozzátette: a magyar kormány álláspontja világos, az ország energiaellátása biztosított, a magyar családokat és a rezsicsökkentést megvédték és meg is fogják védeni. „Nem engedjük, hogy a háború árát a magyar emberekkel fizettessék meg” – nyomatékosította az államtitkár.

Az államtitkár azt is elmondta, hogy Magyarország történetének legnagyobb humanitárius akcióját hajtja végre, eddig 720 ezer menekült érkezett Magyarországra, mindenkinek szállást és ellátást biztosítanak, segítik a gyerekek iskoláztatását és a szülők munkához jutását is. Az Ukrajnába juttatott segélyszállítmányok mennyisége megközelíti a kétezer tonnát – tette hozzá.

Menczer Tamás beszámolt arról, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter a varsói donorkonferencián egy ötpontos segélyjavaslatot ajánlott fel. „Ezek szerint készek vagyunk kórházak és iskolák újjáépítésére, mobilotthonok szállítására is. Ösztöndíjakat ajánlottunk fel ukrán diákoknak, ukrán katonák magyarországi egészségügyi ellátására és 130 ukrán gyerek speciális gyógykezelésére is készen állunk” – sorolta az államtitkár.

(MTI/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »