Gulyás: csak magyar rendszámmal jár a kedvezményes benzin mostantól

Gulyás Gergely azzal kezdte a kormányinfót, hogy a keddi kormányülésen a veszélyhelyzet elrendeléséről döntöttek, és bár közvetlen veszélyről nincs információ, de humanitárius katasztrófa van, több mint 700 ezren érkeztek eddig Magyarországra Ukrajnából, valamint a gazdasági következmények is súlyosak, amit még a brüsszeli politika is megfejelt. /Frissülő hír./

A kormány azt látja, hogy a rezsicsökkentés fenntarthatósága a kormány egyik legfontosabb és legnehezebb feladata. Ahogy azt tegnap Orbán Viktor bejelentette, rezsivédelmi és honvédelmi alap létrehozása mellett döntöttek. A magyar kormány két legfontosabb feladata, hogy ne csak az ország biztonságát, hanem gazdaságát is képesek legyenek megvédeni.

A miniszter arról is beszélt, hogy meg kell erősíteni a honvédséget, valamint a méltánytalan extraprofithoz jutó bankoktól, nagyvállalatoktól kell hozzájárulást várni. Extraprofit-különadókat vezetnek be, ezekből biztosítják, hogy finanszírozni tudják a rezsivédelmi és a honvédelmi alapot.

Ma átadják a jövő évi költségvetés tervezetét

A jövő évi költségvetés tervezetét ma átadják a Költségvetési Tanácsnak, ennek tíz napja van a véleményezésre. A jövő évi költségvetésben 68 ezer milliárd forintos GDP-vel számolnak, 26 ezer milliárd körüli a költségvetési főösszeg, az infláció 5,2 százalékos lehet. A 3,5 százalékos hiánycélt tűzték ki célul, és reális lehet a 4,1 százalékos növekedés.

Csak a magyar rendszámú autók tankolhatnak

A kormány úgy döntött, hogy péntektől a magyar rendszámú autók számára teszik lehetővé a tankolást a benzinkutaknál. A magyar forgalmi engedéllyel rendelkező autóknak lesz lehetőségük arra, hogy Magyarországon tankoljanak (mármint kedvezményesen – a szerk.), mert a benzinturizmus veszélyezteti az ellátásbiztonságot, és ez visszaélés a befagyasztott benzinárral.

Ekkora összegeket szed be a kormány a különadókból

Nagy Márton az extraprofit-különadókról kifejtette, hogy ezek a jelenlegi ágazati különadók felett történnek kivetésre.

  • A bankszektorban az extraprofit-különadó mellett a tranzakciós illeték kibővítésével is többletre tesznek szert, ez a kettő összesen 300 milliárd forintot jelent, ebből 50 milliárdot tesz ki a tranzakciós illeték.
  • Hírdetés

  • Biztosítói szektor: 50 milliárd forintot vonnának el.
  • Energiaszektor: főként a Mol érintettsége jelenik meg itt, 300 milliárd forintról van szó.
  • Kiskereskedelmi szektor: 60 milliárd forint.
  • Telekommunikációs szektor: 40 milliárd forint.
  • Légitársaságok: 30 milliárd forint.
  • Gyógyszerforgalmazói szektor, ide nem értve a kis gyógyszertárakat: 20 milliárd forint.
  • Reklámadó 2023. január 1-től: 15 milliárd forint.
  • Ezek összesen meghaladják a 800 milliárd forintot. A miniszter részletezte, hogy a bankszektorban a növekvő infláció és kamatok miatt a felgyülemlett likviditás összege megközelíti a 13 ezer milliárdot, erre 0,3 százalékot fizet, az eszköz oldalon ezt közel 7 százalékon ki tudja helyezni. A biztosítóknál emelkedik az öngondoskodás igénye, az infláció emelkedése miatt közel 20 százalékkal fognak a biztosítói díjbevételek emelkedni idén.

    Megszorítások lesznek

    A kiadási oldalon is csökkentenek, jelentette be Nagy Márton eufemisztikusan. Szerinte ez is kell ahhoz, hogy jövőre meglegyen a három és fél százalékos hiánycél.

    A minisztériumok költségvetését csökkentik, és az állami beruházásokat is átütemezik. Egyre inkább csak a piaci beruházásokat ösztönzik majd.

    (Index – 24 nyomán)


    Forrás:kuruc.info
    Tovább a cikkre »