A történelem leghosszabb háborúi

A történelem leghosszabb háborúi

Kedves ismerősöm szörnyülködött el a minap azon, hogy az orosz-ukrán háború már három hónapja tart. Nos, igen. Instant korunkban három hónap bizony nagyon hosszú időnek tűnik. De vajon egy háború esetében mennyi a hosszú? Feltéve, de nem megengedve, hogy kezdetben minden háború villámháborúnak indul, ehhez képest a leghosszabb ideig tartó hadakozások jóval meghaladták ezt a három hónapos időintervallumot.***

Nézzük tehát a világtörténelem leghosszabb háborúinak listáját!

8. – VIETNÁMI HÁBORÚ – 19 ÉV

Bizony, az indokínai hadszíntéren – köszönhetően a franciák 1954-’55-ös beavatkozásának – már jóval az amerikai csapatok megjelenése előtt is meglehetősen puskaporos volt a hangulat. Kiváltképp, ha számításba vesszük, hogy az USA „tanácsadói” már 1956-ban megjelentek a térségben, mint „a déli hadsereg kiképzői”, aminek igazságtartalma nagyjából a nullához konvergál. Ez tehát csak fokozódott akkor, amikor 1965-ben az Amerikai Egyesült Államok úgy döntött, hogy egy elsöprő erejű villámháborúban egész egyszerűen ledarálja az észak-vietnámi kommunista csapatokat.

Csakhogy sem azok kitartásával, sem minden eldöntő helyismeretükkel nem számoltak. Na, és persze azzal sem, hogy a Szovjetunió pénzt és fáradságot nem sajnálva fegyverezi fel az ellenállókat, ráadásul olyan harcieszközökkel, melyek a szélsőséges időjárásban az ellenségeikénél sokkal üzembiztosabban működnek. Az agresszorokat az is meglepetésként érte, hogy a kegyetlenkedéseikről hírhedt amerikaiak még kegyetlenebb válaszreakciót váltottak ki a helyiekből, akik a napalmmal történő faluégetésekre, valamint a gyermekek és nők megerőszakolására, majd karóba húzására ugyanolyan brutalitással válaszoltak. Az USA csúfos veresége az 1975-ös kivonulással vált egyértelművé.

***7. – A NAGY ÉSZAKI HÁBORÚ – 21 ÉV

Az 1700-tól egészen pontosan 1721-ig tartó háború teljes joggal bevonulhatott volna a történelemkönyvekbe, mint „21 éves háború”, javítva ezzel azon a megcsorbult renomén, amit a nem 100 évig tartó százéves háború okozott, megkeserítve ezzel minden érettségiző életét. A szemben álló felek mai aktualitással is bírnak, igaz, némiképp keverve az oldalakat: az egyik térfélen a mostanság a NATO-ba igyekvő Svédország, míg a másikon az orosz-lengyel-szász koalíció foglalt helyet.

A svédek nagyhatalmi terve egészen a Balti-tenger vidékének elfoglalásáig tartott. Ekkor azonban előkerült a pakliból a fekete ló, Oroszország, amelyik történelme során nem egyszer döntötte el ennek vagy annak a háborúnak a végkimenetét. Most is így történt: a Nagy Péter vezette orosz csapatok valósággal legyalulták a svéd haderőt.

Na, jó, az igazsághoz hozzátartozik, hogy valójában Péter cár kezdte a bulit, amikor 1700-ban elfoglalta Észtországot. Azért ez eléggé áthallásos manapság. Hát még az, hogy a 21 éves háború közben kitört egy újabb orosz-oszmán háború is, aminek következtében az oszmánok megkaparintották Azov várát, mire a cár muszáj volt felszámolni Azovi-tengeri flottáját.

És még egy (lehetséges) áthallás: 1721-ben, a baltikumi pozíciónyerés után Oroszország felvette az Orosz Birodalom nevet. Khm…

***6. – A PELOPONNÉSZOSZI HÁBORÚ – 27 ÉV

Athén és a peloponnészoszi szövetség Krisztus előtt 431 és 404 között, 27 évig háborúskodott egymással. Ezt egy nem annyira lényegtelen momentum előzte meg, amit első peloponnészoszi háborúnak is szokás hívni, s ami Kr. e. 460-tól 446-ig tartott. Ezt követően a felek 30 éves békét kötöttek, amit 15 évig tudtak tartani. Ekkor ugyanis a spártaiakkal eredendően hadilábon álló Athén beavatkozott Korinthosz és Kerküra vitájába, az utóbbi pártját fogva. Naná, hogy a korinthosziak ezen kissé felkapták a vizet, és mivel Európai Unió akkoriban még nem volt, jobb híján Spárta segítségét kérték. (Istenem, ezek a folyamatos áthallások…)

S hogy mit tett Athén? El se merem mondani. Szankciókat vezetett be Korinthosszal és a vele egy párton lévő városállamokkal szemben.  Hogy is mondjam finoman? A szankciók nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. Igaz ugyan, hogy 3-4 alkalommal is született valamiféle békekötés, de ezek sokszor az egy hetet sem érték meg. Végül aztán Spárta elpusztította Athén gabonáját, majd két oldalról ostrom alá vette a várost, és egyszerűen kiéheztette a bent lévőket. A háborút lezárandó egy megalázó békediktátumot nyomott le az ellenség torkán, melynek legbrutálisabb pontja az volt, hogy Athénnak is be kellett lépnie a peloponnészoszi szövetségbe, és háború esetén katonákkal segítenie Spártát.

***5. – A HARMINCÉVES HÁBORÚ – 30 ÉV

Az 1618-tól 1648-ig tartó háborút a 17. század világháborújának is nevezik, mivel több ország volt érintett benne, a halottak száma pedig egyes becslések szerint a 11 milliót is megközelítette. A közfelfogás szerint a katolikusok és protestánsok között kirobbant háború valódi oka az volt, hogy a Német-római Birodalom az egyeduralkodóként irányítani akaró császár és a választófejedelmek egyet nem értése miatt instabillá vált, miközben a Habsburgok és a Bourbonok Európa hegemónjának címéért versengtek. (Ígérem, nem írom le többször, hogy ez is áthallásos!)

Hírdetés

Mondanom sem kell, hogy jó magyar hagyomány szerint (és mert tulajdonképpen nem tehettünk mást) ismét csak a vesztes oldalon álltunk. A Habsburg-ellenes erők győzelmével aztán Európa uralkodóházainak nem kellett többé túlságosan tartaniuk a Német-római Birodalomtól, amivel – valljuk be- régi vágyuk vált valóra. A háborút lezáró vesztfáliai béke pedig határozott ecsetvonásokkal festette át Európa térképét. Például a Német-római Császárság elvesztette népességének közel 40%-át. (Hazudtam. Muszáj újra írnom. Áthallás.) Na, de legalább Franciaország megerősödött, aminek hatására még a mi, Habsburg-háztól való elszakadási terveinket is támogatták. Igaz, ez a segíteni akarásuk nemhogy a Rákóczi-szabadságharcig, de még 1680-ig se tartott ki.

***4. – A RÓZSÁK HÁBORÚJA – 32 ÉV

Az unásig ismert, ezerszer feldogozott történetben (ami még nevét is egy angol író, Walter Scott 1829-es regénye után kapta) a fehér rózsás címerű York-ház és a vörös rózsás címerű Lancaster-ház harcolt egymással Anglia trónjáért 1455-től 1487-ig. Az eset csattanója, hogy a trónt végül se nem York, se nem Lancaster szerezte meg, hanem egy Tudor, aki ugyan a Lancaster-ház örököse volt, de csak leányágon. Mindenesetre Anglia eztán 116 évig Tudor kézen maradt.

A háború érdekessége, hogy a poétikus feldolgozásokkal ellentétben cseppet sem volt vérengző, öldöklő, rengeteg áldozatot kívánó, hanem kifejezetten békésnek mondható volt, amiben a közembereket amennyire csak tudták, megkímélték, sőt a felek többször is több éves szünetet tartottak erőgyűjtés címén. Mindeközben persze a York királyok egymást váltották a trónon, de uralmuk még a legnagyobb jóindulattal sem volt stabilnak mondható, és semmiképpp sem terjedt ki az egész országra. Na, de legalább bőséges témát adott Shakespeare mesternek, akárhogy is hívták őt valójában. A legyőzött III. Richérd hullájának leichesteri meggyalázása azért a korabeli történetírók tanulsága szerint is megtörtént.

***3. – A GÖRÖG-PERZSA HÁBORÚK – 52 ÉV

Kr. e. 499-ben Perzsia úgy döntött, hogy neki bizony némi görög területre is szüksége van. Fogták tehát magukat, és behatoltak a görög városállamok territóriumaiba. Azok meg hol külön-külön, hol időleges szövetségekbe tömörülve visszaverték őket. A perzsa azonban, rendkívül makacs nemzet lévén, nem ismerte be vereségeit, ezért folyton folyvást támadott. Egészen Kr. e. 449-ig, amikor végre elhatolt a tudatukig, hogy ez nem fog menni.  Valójában tehát több, kisebb-nagyobb háborúról van szó, melyeket egybekapcsol a közös cél, valamint az egymással szembenálló felek azonossága.

Felettébb érdekes, hogy a casus belli a hellészpontoszi kereskedelmi útvonal feletti uralomért kitört görög-perzsa ellenét volt. (Juszt se mondok se Balkánt, se Azovi régiót, se szakadár államokat!). Végül szépen megnyugodtak a kedélyek, és hogy, hogy nem mind a görögök, mind a perszák pozíciójukban megerősödve hagyták abba a hadakozást. Még egy érdekesség: néhány évvel később, a peloponnészoszi háború idején a perzsák az ókor románjaivá váltak, akik hol Spárta, hol Athén oldalán harcoltak, immáron hevenyészett szövetségben egykori ellenfeleikkel.

***2. – A SZÁZÉVES HÁBORÚ – 116 ÉV

Először is jelentsük ki kategorikusan, hogy a  116 évig tartó százéves háború elnevezőjét egy jókora darab fagyott heringgel kéne tarkón csapni. Most, hogy ezen túl vagyunk, foglalkozhatunk végre magával a százéves háborúval, ami ugye azzal kezdődött, hogy III. Edvárd angol király komolyan vette, hogy Nagy Britannia az tulajdonképp Nagy Bretagne-t jelent, minek következtében a kicsi is övé. És ha egyszer már átkelt a csatornán, ide az egész francia hont. Ami már csak azért sem volt egy hagymázas gondolat, mert az angolok annak idején meglehetősen nagy területeket birtokoltak Franciaországból. Ezeket a területeket viszont a franciák támadták folyton-folyvást.

Egy jó darabig az angoloknak állt a zászló. Na, de aztán a vesztésre álló hazaiak leszerződtettek néhány skót vendégjátékost, és nemhogy X-re, de egyenesen fix egyesre hozták ki a meccset, igaz, némileg több idő alatt, mint kétszer 45 perc. Viszont a britek Calais kivételével minden franciaországi földjükre keresztet vethettek. Mármint nem 1453-ban, hanem sokkal később, ugyanis kezdetben egyik fél se tudta, hogy véget ért a háború. Békeszerződés ugyanis nem köttetett.

Az 1337-től 1453-ig tartó öldökléssorozatban a Valois-ház nem csupán az angolokkal, de saját belső ellenségeivel is leszámolt, s egyeduralkodóvá válva megteremthette az egységes Franciaországot. Az angol nemesek pedig kifújhatták magukat, hogy na, most aztán a béke ezeréves korszaka köszönt rájuk. Két évvel később, a rózsák háborújának kezdetén aztán felébredtek.

***1. – A 335 ÉVES HÁBORÚ – 335 ÉV

Az írott történelem leghosszabb háborúja számos dologban rendhagyónak számít. S ha lehet ilyet mondani, bárcsak minden háború ennyi ideig tartana, ha ilyen kevés véráldozattal jár! A Hollandia és a Scilly-sziget közötti konfliktus egészen pontosan 1651-ben kezdődődött, amikor is a királypártiak az angliai polgárháborút követően az Angliához tartozó Scilly szigetére menekültek. Csakhogy a Cromwell-párti hollandok követték őket. Miután azonban a holland haditengerészet a szigetet körbe véve sem tudta térdre kényszeríteni a menekülteket, a hollandok hadat üzentek a szigetnek.

Végül a parlamentiek elfoglalták Scilly-t, és kardélre hányták, valamint bitóra lógatták a királypártiakat. Csak éppen hivatalos békét nem kötöttek. Ezt valahogy elfelejtették. Teltek, múltak az évek, mígnem 1985-ben holland történészek egy levéltári leletre bukkantak, amelyből arról értesültek, hogy hazájuk 334 éve hadban áll Scilly-vel. Az ünnepélyes békekötés 1986-ban történt meg.

***

A fentiek, valamint maga az orosz-ukrán háború némelyek számára annyira sem bír hírértékkel, mint az, hogy Azahriah, a híres magyar énekes – dacára annak, hogy barátnője van- a Szolnoki Palacsintafesztiválon hátulról megdugta egy rajongóját a ToiToi vécék mögött. (videó itt!)

Csak, gondoltam, hátha akad azért, akit érdekel a múltba révedés, szigorúan azzal a célzattal, hogy bassza meg a kiskutya, valóban tanuljunk már a saját történelmünkből!

() VBT ()

Kiemelt kép:  DANIEL LEAL / AFP

The post A történelem leghosszabb háborúi appeared first on VBT.


Forrás:vbt.pestisracok.hu
Tovább a cikkre »