A GRU veszi át az orosz hírszerzést Ukrajnában

A GRU veszi át az orosz hírszerzést Ukrajnában

A háború további szakaszában az orosz katonai hírszerzés (GRU) fogja ellátni az elsődleges hírszerzési feladatokat Ukrajnában − számolt be több nyugati sajtóorgánum. A GRU az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálatot (FSZB) váltja.

Hadállás – understadingwar.com

Az orosz katonai hírszerzés veheti át az eddig az FSZB által ellátott hírszerzési feladatokat Ukrajnában. Az átszervezés fő célja az eddigi hibák kiküszöbölése, valamint a katonákkal való szorosabb együttműködés lehet.

Файл:Emblem of the GRU.svg

A GRU jelvénye – wikipedia

A háború további szakaszában az orosz katonai hírszerzés (GRU) fogja ellátni az elsődleges hírszerzési feladatokat Ukrajnában − számolt be több nyugati sajtóorgánum. A GRU az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálatot (FSZB) váltja az invázió szempontjából kiemelten fontos szerepkörben, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök − amerikai és brit hírszerzési információk szerint − az FSZB gyenge teljesítményét nevezte meg a Kijev elfoglalására irányuló offenzíva sikertelenségének fő okaként.

Файл:FSB Emblem.png — Википедия

Az FSZB jelvénye – wikipedia

Amerikai tisztviselők szerint a nagy múltú titkosszolgálat presztízse az utóbb időben jelentősen csökkent az orosz hadsereg köreiben, egyes jelentések szerint több orosz tiszt, köztük számos zászlóalj parancsnoka nem hajlandó végrehajtani a felsőbb szintekről érkező utasításokat. A GRU kinevezése többek közt ezt a problémát hivatott orvosolni.

A GRU sokkal hatékonyabb lehet a harctéren, jobb kapcsolatot ápol a katonákkal, jobban kiépített logisztikai hálózata van − magyarázta a The Daily Telegraph brit konzervatív napilapnak Andrej Szoldatov orosz titkosszolgálatokra specializálódott kutató.

Why is a Russian Intelligence General in Moscow Lefortovo Prison? - The  Moscow Times

Már korábban ütött Szergej Beszeda órája – themoscowtimes.com

Az, hogy az FSZB milyen feladatokat fog ellátni ezután Ukrajnában, még kérdéses, azonban valószínűleg nagyszabású személyi átalakítás várható, főként a külföldi hírszerzéssel foglalkozó részlegen. A múlt hónapban járta körbe a világsajtót Szergej Beszeda FSZB-vezető és több száz, az osztálya alá tartozó alkalmazott bebörtönzésének és elbocsátásának híre, ez lehetett a reformkísérlet első lépése.

Hírdetés

Andrei Soldatov — Russia Political Insight

Andrej Szoldatov – russianpoliticalinsight.com

Börtönben lehet az orosz hírszerzés egyik vezetője

Szergej Beszedát, az FSZB külföldi hírszerzési ágának vezetőjét nyugati információk szerint egy moszkvai börtönbe szállították.

A GRU ezen a néven 1942 óta működik, azonban elődje már a napóleoni háborúk idején is látott el hírszerzési tevékenységet. A II. világháború alatt a GRU legfőbb feladata a központi hatalmakról való információ gyűjtése volt. A hidegháborúban aztán még inkább felértékelődött a szolgálat szerepe a nyugati blokkal folytatott fegyverkezési verseny és a proxyháborúk területén.

A GRU egyik legjelentősebb sikere ebben az időszakban a brit atomfegyverprogram szabotálása volt.

Автомобильная Наклейка Войска специального назначения

A Különleges Rendeltetésű Erők, Szpecnaz jelvénye – atributia.ru

Emellett a szolgálathoz tartozó Szpecnaz-alakulatok szinte mindegyik hidegháborús konfliktusövezetben aktívan jelen voltak, az 1979-ben indított afganisztáni háborúban kiemelt szerepük volt a felderítésben, a megfigyelésben. A katonai hírszerzés a Szovjetunió felbomlását is viszonylag érintetlenül vészelte át, 2010-ben ugyan nevet változtatott, azonban azóta is a GRU akronímát használják a legtöbb helyen. Annak ellenére, hogy a Nyugat számára régóta ismerős szolgálatról van szó, viszonylag kevés pontos információval rendelkeznek a GRU felépítéséről, tevékenységéről, valamint az alkalmazottak létszámáról.

Vlagyimir Alekszejev – timesnewsuk.com

A nyugati hírszerzési források szerint az ukrajnai feladatokat Vlagyimir Alekszejev tábornok fogja koordinálni, akit még 2012-ben neveztek ki a szolgálat vezetőhelyettesévé. Alekszejev neve nem ismeretlen a nyugati országoknak: az Egyesült Királyság és az Európai Unió szerint is ő irányíthatta a volt orosz kettős ügynök, Szergej Szkripal és lánya elleni merényletet.

Julia és Szergej Szkripal

Julia és Szergej Szkripal – The Telegraph

Szergej és Julija Szkripalt még 2018-ban a dél-angliai Salisburyben, a vegyi fegyvernek számító novicsok idegméreggel próbálták megölni, a nyomozás szálai pedig a GRU-hoz vezettek. Alekszejev azóta felkerült az unió szankciós listájára, valamint az Egyesült Államok is büntetőintézkedéseket vezetett be ellene, miután a 2016-os elnökválasztásba való beavatkozással vádolták meg. Andrej Szoldatov szerint a tábornok képes lehet helyrehozni azokat a hibákat, amelyeket az FSZB elkövetett a háborút megelőzően és annak első szakaszában.

Alekszejev testközelből tapasztalta meg a harcokat Szíriában, valamint a donbaszi konfliktus idején. Tiszttársai leírása alapján vakmerő, magabiztos és brutális parancsnok − fogalmazott a szakértő. 

Scheffer Joakim


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »