Kiváló kutatóhelynek minősítette az MTA az egri katolikus egyetem történelemtudományi intézetét

Kiváló kutatóhelynek minősítette az MTA az egri katolikus egyetem történelemtudományi intézetét

Kiemelkedően magas színvonalú tudományos munkája elismeréseként elnyerte a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kiváló Kutatóhely minősítését az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem (EKKE) Történelemtudományi Intézete.

A kiválóságról szóló, új tudományos minősítési rendszer alapján kiadott oklevelet Pap József intézetigazgató vette át május 4-én Budapesten, az MTA székházának dísztermében. A témáról az egyetem május 6-án tartott sajtótájékoztatót az egri Líceumban.

Az egri eseményen Juhász Tibor tudományos rektorhelyettes bejelentette: ha a következő öt évben elmondjuk azt a mondatot, miszerint az EKKE BMK Történelemtudományi Intézete az észak-magyarországi régió legmagasabban kvalifikált kutatóműhelye, az immár nem szerénytelenség, hanem tényközlés.

Pap József intézetigazgató leszögezte: az MTA Kiváló Kutatóhely elismerés első lépcsőfoka 2001-ben történt, amikor országosan elsőként Egerben, egy főiskolán egyetemi szak indult. Ezt követte hasonló kuriózumként a Történelemtudományi Doktori Iskola megalapítása – még ugyancsak egy főiskolán – 2009-ben. A doktori iskola csapata az elmúlt 12–13 évben azon dolgozott, hogy az egyéni tudományos teljesítmény mellett egy komoly kutatóműhely jöjjön létre az Eszterházyn. A most elnyert cím arról beszél, hogy az egri műhely az ország élvonalába tartozik. A „Magyar Tudományos Akadémia által Kiválónak Elismert Kutatóhely” minősítés egy állapotot jelöl; a cél az, hogy az egri kutatói műhely öt év múlva megtarthassa ezt a címet és tovább erősödjön – tette hozzá.

Az MTA székházában május 4-én tartott ünnepélyes eseményen elhangzott: új fejezet nyílt a tudományos teljesítmény értékelésében, az új minősítő rendszer a tudományra fordított források elosztásakor igazodási pontként szolgál majd.

Hírdetés

Freund Tamás, az MTA elnöke hangsúlyozta: az MTA fontos szerepe, hogy elismerje, elismertesse a legkiválóbb magyar kutatók munkáját. A tudományok doktora, MTA doktora cím közel hetven éve működik, és más ösztöndíjak és programok is tanúsítják az egyéni kutatói kiválóságot. Felsőoktatási és főprofilú kutatóhelyek tekintetében azonban eddig nem volt ilyen, az egész országra kiterjedő objektív mérce és minősítési rendszer. Az akadémia nemcsak a nemzet tanácsadója, hanem ehhez kapcsolódóan a hazai tudományosság minőségbiztosítója is, ezért fontos mérföldkő, hogy megalkották az új minősítési programot, és most először átadják a minősítő okleveleket az arra érdemes pályázóknak. Fontos cél, hogy a kutatóhelyi kiválóság akadémiai igazolása a finanszírozói, pályázati döntésekben az MTA-n kívül is egyértelmű előnyt jelentsen – húzta alá az elnök.

A minősítő oklevelet az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem BMK Történelemtudományi Intézetének igazgatója, Pap József vette át, akit elkísért az eseményre Juhász Tibor, az egyetem tudományos rektorhelyettese is.

A teljes beszámoló ITT olvasható.

Forrás: Zentai László/EKKE

Fotó: MTA Kommunikáció

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »