Az Európai Unió feladata, hogy minél gyorsabban megfeleljen az uniós polgárok elvárásainak Európa jövőjére vonatkozóan, az uniós szerződések hatályán belül, ha pedig ez nem lehetséges, akkor azok megváltoztatásával – jelentette ki hétfőn Ursula Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, az Európa jövőjéről szóló konferenciasorozat záróeseményén Strasbourgban.
Az Európai Parlamentben tartott rendezvényen Von der Leyen kijelentette: “amennyiben az EU gyorsabban akar előrehaladni, az egyhangú döntéshozatal már nem működik a kulcsfontosságú területeken”.
“A demokrácia működését szilárd alapokra kell helyezni: támogatom azokat, akik az EU reformjai mellett vannak, annak jobb működése érdekében”
– tette hozzá.
Von der Leyen ezzel valójában az uniós tagállamok állam és kormányfőinek vétójogát venné el olyan kulcsfontosságú kérdésekben mint az Oroszországgal szembeni szankciók és az olajembargó. Mindezt azután jelenti be a Bizottság elnöke, hogy a magyar kormány egyértelművé tette, vétózni fogja Brüsszel legújabb javaslatát, amely teljes importtilalmat vezetne be az orosz kőolajra és földgázra.
Beszédében az elnök kifejtette: az Európai Unió feladata, hogy megerősítse az európai egységet a jövőben, és ennek megvalósítását már “ma el kell kezdeni”. Hangsúlyozta: az európai kontinensre visszatért a háború, “Oroszország ismét átrajzolná a térképeket”, s ez a helyzet “történelmünk egyik legsötétebb időszakát idézi”.
“Ha egyhelyben állunk, lemaradunk. A konferenciasorozat eredményei azonban azt mutatják, hogy az európaiak nem akarják ezt a hibát elkövetni” – jelentette ki. Mint mondta, “az európaiak Európát jobb jövőben képzelik el, ahol jóllét, igazságosság és haladás van, olyan szociálisan fenntartható Európát akarnak, amely vigyáz mindenkire”.
Von Leyen a beszéde lezárásaként megerősítette, hogy Ukrajna jövője Európa jövője is.
Macron is támogatja az ötletet
Fontos terv, hogy felülvizsgáljuk a szerződéseinket és legyen egy konvenció. Ezt az EP terjesztette be és én ezt támogatom
mondta Emmanuel Macron a CoFoE záróeseményén a soros elnökséget betöltő Franciaország elnökeként.
Macron szerint a következő hetek feladata az alapfeltételek meghatározása, amiben bátornak és szabadnak kell lenni, és a júniusi uniós csúcstalálkozón már napirendre is vehetik a témát. A francia elnök a módosítások között említette az EP-választási szabályok megváltoztatását és a transznacionális listák bevezetését, illetve az Európai Parlament jogszabály-kezdeményezési jogának kodifikálását.
MTI
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »