„Az elmúlt két hónap háborús eseményeihez hasonlók már a Szovjetunió fennálása alatt is zajlottak, a történelem ismétli önmagát.“ Ezt Zolcer János mondta, amikor a paksi könyvbemutatójáról útban hazafelé felhívtam. A százat is meghaladja már közönségtalálkozóinak száma, interjúkból is adott több tucatot az elmúlt évek alatt, többek között a mi portálunknak is.
Az elkövetkező napokban Bodrogköz és Ung-vidék tizenkét helyszínén találkozhatnak az érdeklődők vele, a Gorbacsov titkai – Az ember, aki megváltoztatta a világot c. könyv szerzőjével. Első kiadása 2020 őszén jelent meg. A tavalyi év folyamán napvilágot látott a bővített kiadás, ami egy hibridkönyv a dokumentum-mese zsánerében. Folyamatban van a harmadik kiadása.
A szerzőt a Szovjetunió utolsó vezetőjéhez lassan 22 éves barátság fűzi. Jó ideje szerette volna már papírra vetni az utókor számára a XX. század meghatározó politikusával folytatott beszélgetéseinek azon részeit, amelyeket nem köt a titoktartási fogadalom.
Az elmúlt két év bezárkózós, lecsendesedő időszakát kihasználva papírra vetette emlékeit. A széles nagyközönségnek szánja könyvét. Azoknak, akik hozzám hasonlóan emlékeznek még a peresztrojkára és a béke Nobel-díjban részesült Gorabacsovra. Kevesen tudják, hogy neje, Rajsza érdeme volt, hogy a múlt század 80-as éveinek derekán a legnívósabb német divatlap, a Burda orosz fordítása a nők ezreihez juthatott el a keleti blokkba. Gimnazistaként magam is ezt vásároltam a királyhelmeci sarki trafikban, pult alatt.
Könyve azokhoz is szól, akik már csak szüleik, nagyszüleik elmondásaiból vagy a történelmkönyvekből ismerik a szovjet pártfőtitkár nevét és a kort sem élték meg. Ez utóbbi korosztály, a fiatalok számára vonzó megoldások alkalmazásával próbálja befogadhatóbbá tenni az olvasmányos tartalmat: a könyv lapjain található QR kódok beolvasásával több tucat kép – és hanganyag teszi szemléletesebbé a történelmi hátteret.
Zolcer János produceri munkássága során nemzetközi csapatot szervezett maga köré, 22 országban 180 munkatársával a világ 3 kontinensének nagy tévéstúdiói számára dolgozott.
Azon kevesek egyike, aki heteket tölthetett George H. W. Bush, Simon Peresz, Helmut Kohl, Jasser Arafat, Fidel Castro vagy éppen II.János Pál Pápa társaságában, miközben Gorbacsovval együtt készítettek egy 100 részes dokumentumfilm-sorozatot a XX.század meghatározó személyiségeiről.
Zolcer János Ipolyságon született, Ipolybalogon nőtt fel. A múlt század 60-as éveiben a kassai ipari diákjaként, 16 éves korában küldte első tudósításait az egyetlen hazai magyar napilapunknak. Az érettségi után Pozsonyban, az Új Ifjúság szerkesztőségében kezdi sajtós munkásságát. Karakán, rebellis fiatalként nem tetszett neki, hogy az illetékes elvtársak szerették volna megszabni mit és hogyan írhat le.
A szólásszabadságot keresve 1986-ban Nyugat-Németországba disszidált. Kezdetben egy ügynökségnek dolgozott fotóriporterként. Egy év múlva már saját produkciós céget alapított, mert rájött, hogy a kor dokumentálására számára a film az igazán érdekes, nemzetközibb kifejezési eszköz. A kelet-európai változások mindegyikénél jelen volt, végig kísérte és tudósította a rendszerváltás történéseit.
Vajon miért is folyik mindez és meddig tarthat még? – tesszük fel sokan a kérdést. Az összefüggések megértéséhez talán kicsit közelebb lesznek majd azok, akik megtisztelik a szerzőt jelenlétükkel a könyvbemutatóval egybekötött előadásain. Hasonló és még sok egyéb kérdésükre is választ kaphatnak, ha eljönnek a következő helyszínek valamelyikére:
A belépés ingyenes. Az előadást követően természetesen megvásárolható lesz a könyv, amit a szerző igény szerint dedikál is.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »