Az agresszió konstruktív kezelése témában tartottak papi továbbképzést Csíksomlyón

Az agresszió konstruktív kezelése témában tartottak papi továbbképzést Csíksomlyón

Az agresszió konstruktív kezelése a papi szolgálatban volt a témája a Gyulafehérvári Főegyházmegyei Papi Továbbképzési Program idei második rendezvényének, amelyet április 25–26-án tartottak a csíksomlyói Jakab Antal Házban. Az eseményről Dávid Tünde írt beszámolót, melyet szerkesztve közlünk.

Hogy miért kell egy papnak – a jézusi szeretet, jóság, szelídség hirdetőjének – az erőszak témájával is mélyrehatóan foglalkoznia, erre a kérdésre megvilágosító választ nyújtott a műhely vezetője, Kedves Rita segítőnővér, szociális munkás, addiktológiai konzultáns: mint minden ember, a pap is lehet bántalmazott vagy akár bántalmazó az erőszak valamely megnyilvánulási formája által – ebben az esetben

másrészt lelkipásztorként, lelkivezetőként segítséget kell nyújtania, és ehhez kellő ismeretekkel, megfelelő szaktudással, rálátással, megértéssel kell rendelkeznie.

A képzésbe bekapcsolódó lelkipásztorok széles körű ismereteket szerezhettek erről a jelenségről, mely az élet minden területén egyre inkább jelen van, ám megfelelő hozzáállással elkerülhető, megelőzhető.

Gyakorlati, a mindennapok helyzeteiben használható és hasznos útmutatást, konkrét lépéseket, segítségnyújtási lehetőségeket és módszereket is megismerhettek a jelenlevők. Felismerték vagy még jobban megismerték „szemlélő” mivoltukat, és tudatosították ennek kihívásait, a lehetőségeket és a felelősséget, amely papként osztályrészük.

– a jelenség közösségi térben történik, amely engedi, hogy a bántalmazás létrejöhessen, történhessen, mindig vannak szemlélők, akik közbeléphet(né)nek, segíthet(né)nek, változást eszközölhet(né)nek.

Hírdetés

A munkaeszköz mi magunk vagyunk/lehetünk az agresszió leküzdésében, megelőzésében, a bántalmazók és bántalmazottak segítésében – dióhéjban ez a tanulsága a sok szempontból konstruktív, az erőszak témán belül is főként az erőszakmentes szemlélet- és életmódra hangsúlyt fektető papi továbbképzésnek.

A személyes visszajelzések sora további pozitív hozadékról tanúskodik: új perspektívák, lelkesítő élmények, a paptestvéri együttlét öröme, az ebből fakadó töltekezés és megerősödés. „Mindannyian egy kicsit másképpen megyünk el innen, mint ahogyan idejöttünk” – összegezte a segítőnővér.

A beszámoló teljes terjedelmében ITT olvasható.

Forrás: Romkat.ro

Fotó: Dávid Tünde

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »