Milyen ismerős: nem volt elég alázatos a bocsánatkérés – nem fogadta a német államfőt a bosszú népének kijevi ága

Milyen ismerős: nem volt elég alázatos a bocsánatkérés – nem fogadta a német államfőt a bosszú népének kijevi ága

Frank-Walter Steinmeier német szövetségi elnök azt tervezte, hogy más európai államfőkkel együtt ellátogat Kijevbe, de letett erről, mert érzékelte, hogy ott nem látják szívesen. Ezt ő maga jelentette be keddi varsói látogatásán.

"Kész voltam menni, de nyilvánvaló volt – ezt el kell ismernem -, hogy Kijevben ezt nem akarják" – mondta.

Steinmeier lengyel hivatali kollégájával, Andrzej Dudával tárgyalt Varsóban. Duda az elmúlt napokban azt szorgalmazta, hogy a három balti ország és Németország elnöke látogasson el vele Kijevbe, hogy ismét "határozott jelét adják az európai szolidaritásnak Ukrajnával".

Hírdetés

Andrij Melnik, Ukrajna berlini nagykövete azonban a hét végén világossá tette, hogy Kijev Németország képviseletében inkább Olaf Scholz kancellárt várja, mint az elnököt. Melnik arról vált ismertté a háború kezdete óta, hogy nyíltan bírálta Németországot, amiért Kijev szerint vonakodik fegyverrel segíteni Ukrajnát. A nagykövet azzal indokolta, hogy Kijev inkább a kancellárt várja, hogy ő, mint a végrehajtó hatalom feje tud konkrét döntéseket hozni a segítségnyújtásban, az államfő szerepe csak ceremoniális.

A valódinak látszó okot azonban egy meg nem nevezett ukrán diplomata fedte fel a Bild című lapnak nyilatkozva, mert azt mondta: "tudunk Steinmeier kiterjedt kapcsolatairól Oroszországgal. E pillanatban nem látjuk szívesen Kijevben, de ez változhat" – mondta. Pedig Steinmeier – aki kétszer is külügyminisztere volt az előző kancellár, Angela Merkel kormányának -, a napokban "nyilvános önvizsgálatot tartott" az Oroszországhoz fűződő korábbi német viszonnyal kapcsolatban. "Mi olyan szoros kapcsolatot akartunk, amelyben Oroszország már nem hitt, és amelytől partnereink is óva intettek bennünket" – mondta egyik nyilatkozatában. Az AFP francia hírügynökség szerint ez szemmel láthatóan nem elégítette ki Kijevet.

Ukrajna nehézfegyvereket – köztük harckocsikat, tüzérségi fegyvereket – kért Németországtól, de Scholz kancellár nem akart eleget tenni ennek, ő a közös európai uniós segítségnyújtást támogatja. (Küldtek azonban számtalan más fegyvert – pl.: 500 páncéltörő fegyvert és 1000 hozzá való lőszert, 500 Stinger légvédelmi rakétát és 1000 darab vállról indítható Sztrela légelhárító rakétát -, és még messze nincs vége, lásd: 300 millió eurós fegyverszállításra készülnek a németek az oroszok ellen)

Több európai ország – köztük Lengyelország, Nagy-Britannia, Ausztria, Csehország, Szlovénia és Szlovákia – vezetői és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke már mind voltak Kijevben az elmúlt napokban, hetekben, és találkoztak Volodimir Zelenszkij ukrajnai zsidó elnökkel.

(MTI nyomán)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »