Branislav Gröhling (SaS) oktatási miniszter bejelentette, az óvodák fenntartói ideiglenesen 10%-kal is megnövelhetik az intézmény kapacitását, valamint az alap- és középiskolák mellett is nyithatnak osztályokat a legkisebbek részére.
„A Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) azt tanácsolja a regionális közegészségügyi hivataloknak, hogy az Ukrajnából érkező gyerekek óvodai neveléséhez átmenetileg más létesítményeket is vegyenek igénybe, például a szabadidőközpontokat és a művészeti alapiskolákat” – mondta. Gröhling hangsúlyozta, a kapacitás bővítése a városok és községek jogkörébe tartozik. Az állam készen áll pénzügyi támogatást nyújtani – egy osztály létrehozására 10 ezer eurót igényelhetnek az óvodák. Egyelőre 1 millió eurót hagytak jóvá erre a célra, ami nagyjából 100 osztályra és 2000 ezer gyerekre elég. A minisztérium weboldalán létrehoztak egy listát, amelyre a tanintézetek bejegyeztethetik, hány diákot tudnak fogadni, ami az ukrán szülőknek is segíthet az iskolakeresésben.
A Szlovák Tanári Kamara (SKU) és a Szlovák Pszichológiai Kamara (SKP) bírálta a szaktárcát, amiért „az állam nem teszi lehetővé az ukrán tanárok és pszichológusok elhelyezkedését”. A törvény értelmében a köznevelési intézményekben a pedagógusoknak igazolniuk kell, hogy büntetlen előéletűek, ezt a feltételt azonban a háború elől menekülők tanárok nem tudják teljesíteni. A Lex Ukrajna törvénycsomag értelmében erkölcsi nyilatkozat és pszichológiai szakvélemény válthatja ki a szükséges igazolást. A szakértők szerint ez a követelmény szakmai szempontból több sebből vérzik. A nyelvi akadályon kívül gondot jelent a diagnosztikai eszközök biztosítása is. Úgy vélik, a tesztek lefordítása szakmaiatlan eljárás, ami hamis eredményekhez vezet. A pedagógusok és pszichológusok felszólították a kormányt, vonják be a szakértőket a törvények kidolgozásába.
(tasr)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »