Az Európai Unió globális szereplővé akar válni, de egyes tagállamok akadályozzák ezeket a törekvéseket, mert attól tartanak, hogy ha az EU-nak nagyobb hatáskörei lennének, az rontaná azokat a kapcsolatokat, amelyeket számos uniós tagállam kiépített az évek során – fogalmazott Jan Kovář és Michal Onderčo nemzetközi kapcsolati szakértő a TASR TV-ben folytatott vita során.
Az EU világban elfoglalt helye az Európa jövőjéről szóló konferencia (CoFoE) egyik témája. Az eddig lezajlott eszmecserék azt mutatják, hogy az unió polgárai azt szeretnék, ha az unió vezető szerepet játszana a világban.
Jan Kovář, a prágai székhelyű Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének (IIR) munkatársa úgy véli, az Európai Unió az 1980-as évek óta próbál nagyobb globális szereplővé válni, de úgy látja, ez eddig számos akadályba ütközött.
„Mindenekelőtt arról van szó, hogy a külpolitika továbbra is az egyes tagállamok szuverén kompetenciája, és nem akarják, hogy ebbe beleavatkozzanak. Globális téren, gazdasági kérdésekben az EU bizonyos mértékig globális szereplő. A külpolitika, a biztonságpolitika és a védelmi kérdések terén azonban nincs olyan komoly szerepe az EU-nak” – véli Kovář.
Michal Onderčo, a rotterdami Erasmus Egyetem (EUR) munkatársa szerint az Európai Unió biztonságpolitikai helyzetét az befolyásolta, hogy az elmúlt 15-20 évben szociáldemokrata pártok tagjai alakították az unió külpolitikáját.
„A szociáldemokraták általában nagyon visszafogottan viszonyulnak a külpolitikához, mert sokszor úgy érzik, hogy egy határozott külpolitikával többet rontanak, mint amennyit használnak, és hogy a párbeszéd jobb, mint a konfrontáció” – mondta Onderčo.
Véleménye szerint az uniós tagállamok „nagyon gyakran” elutasították, hogy uniós szintre ruházzák át a hatásköröket. „Sok ország, például Szlovákia is úgy érezte, hogy ha az EU-nak nagyobb hatáskörei lesznek, és az unió külpolitikája eurocentrikusabbá válik, az például ahhoz vezetne, hogy romlanának sok tagállam addig kiépített kapcsolatai” – tette hozzá Onderčo.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »