Moszkva, 2022. március 18. péntek (MB)
Moszkvában dokumentumokat hoztak nyilvánosságra az Ukrajnában és Grúziában folytatott amerikai biológiai fegyverkutatásról. Az iratok az ukrajnai laboratóriumokból származnak, és igazolják, hogy a Pentagon olyan patogén anyagok tenyésztését és hordozóinak kikísérletezését finanszírozta, amelyekkel tömeges pusztítást lehet elérni – tudatta a TASZSZ Igor Kirillov altábornagy, az orosz sugár-, vegyi- és biológiai védelmi csapatok főnökének közlése alapján.
Igor Kirillov – tass/Mihail Pocsujev
Az amerikai kormány zavarodottságát jelzi, hogy kezdetben propagandateóriának nevezte az orosz állítást, majd Victoria Nuland amerikai külügyminiszter-helyettes az üggyel kapcsolatos bizottsági meghallgatásán elismerte, hogy Ukrajnában voltak amerikai biológiai létesítmények, és sok mindennel foglalkoztak, Washington pedig mindent megtett, nehogy orosz kézbe kerüljenek. Az USA ENSZ-képviselője ezután azt állította, hogy a laboratóriumokban végzett munkát a veszélyes betegségek leküzdéséért folytatták, néhány nappal ezelőtt pedig kormánykörökből azt híresztelték az AP amerikai hírügynökség révén, hogy az „amerikai program nem új biológiai fegyverek előállítására irányult, hanem régiek megsemmisítésére”.
Kirillov altábornagy bemutatott egy 2016. március 6-i dokumentumot a Pentagon közvetlen szerepéről a biofegyver előállítását célzó kutatások finanszírozásáról, és azt mondta, hogy az Egyesült Államok 32 millió dollárt fordított a patogének katonai rendeltetésű felhasználásának kutatására, és biofegyverek komponenseinek előállítására.
Külön tételként szerepelt a krími-kongói vérzéses láz (CCHF), a leptospirosis és a hantavírusok tanulmányozására szánt 1,6 millió dollár. A P-781 projekt a betegségek denevérekkel történő terjesztéséről szól. Dokumentációjának vizsgálata során kiderült, hogy a kutatást a harkovi laboratóriumban végezték, együttműködve a hírhedt tbiliszi Lugar Kutatóközponttal. A Pentagon a terv megvalósítására Ukrajnában és Grúziában 1,6 millió dollárt fordított, nagy részét Ukrajna kapta fővállalkozóként. A kórokozókat vélhetően azzal a céllal tenyésztették Ukrajnában, mert melegágyuk Ukrajna és Oroszország, tehát szabadjára bocsátásuk végzetes következményeit természeti csapásnak lehetett volna álcázni – mondta Kirillov.
Az amerikai biológiai laboratóriumokban folytatott katonai célú kísérletekről sem az Egyesült Államok, sem Ukrajna nem tájékoztatta az ENSZ szerveit, hanem eltitkolta előlük a létezésüket és céljukat, pedig kötelességük lett volna bejelenteni, hiszen az ENSZ Biológiai Fegyverek Egyezményével (UNODA) összhangban minden részt vevő tagállamnak információval kell szolgálnia az Egyesült Nemzetek Szervezetének az alkalmazott létesítményekről és a feltételezett tevékenységükről. “Bizalmi intézkedésekről beszélünk, amelyeknek az a célja, hogy ellenőrizni lehessen az egyezmény végrehajtását” – tájékoztatott Kirillov.
A harkovi állatorvosi laboratórium a madárinfluenza vírusának tenyésztésével és denevérrel való továbbításával foglalkozott, vizsgálta továbbá, milyen gazdasági károkat okozhat a vírus, ha kikerül az ellenőrzés alól, és milyen kockázatot jelent az élelmiszerbiztonságra nézve. A 2016 óta működtetett laboratóriumban ukrán személyzet dolgozott amerikai szakemberek irányításával.
A biolaborokról szóló szerződéseket az amerikai védelmi minisztérium kötötte formálisan ugyan az ukrán egészségügyi minisztériummal, valójában azonban a kutatásra fordított összeg az ukrán védelmi minisztérium fennhatósága alá tartozó kijevi, odesszai, harkovi és lvovi laboratóriumokhoz került.
Március 15-én Lavrov orosz külügyminiszter a következőket mondta: A feltárt tények azt mutatják, hogy az Egyesült Államok óriási kiterjedésű tevékenységet folytat, katonai biológiai laboratóriumok sokaságát üzemelteti szerte a világon. Több száz ilyen laboratóriummal rendelkezik, ebből csak Ukrajnában közel harminccal. Sok volt szovjetköztársaságban működtetnek ilyeneket, pontosan az orosz határok mentén, továbbá Kína határainál.
Kiadta: Magyar Békekör
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »