A százezres küszöbnél tart a háború sújtotta Ukrajnából Magyarországra menekültek száma. Ők menedékes státuszt kérhetnek, aminek alapján szállást és ellátást kapnak, a gyerekeik pedig iskolába járhatnak. A részletekről Bakonyi Anikóval, a Magyar Helsinki Bizottság menekültügyi programjának főmunkatársával beszélgettünk.
Bakonyi Anikó magyarázata szerint a menedékes státusz azt jelenti, hogy a kérvényező ideiglenes védelmemet kap a magyar államtól, de a menekülti vagy oltalmazotti státusztól eltérően ehhez nem kapcsolódik hosszas eljárás, mely során egyénenként kell megvizsgálni, hogy valakit valóban üldözés ért-e. Tehát valószínűsíteni kell azt, hogy az adott személy – jelen esetben – az ukrajnai háború elől menekül. Összefoglalva: egy rövid eljárást és regisztrációt, illetve egy ideiglenes védelmet jelent azok számára, akik a front elől menekülnek – fogalmazott a Magyar Helsinki Bizottság menekültügyi programjának főmunkatársa.
A szakértő megismételte a kormányzat által is elmondottakat, hogy a menedékes státusz nemcsak az ukrán állampolgárokra vonatkozhat, hanem mindazon harmadik országbeliekre, akik bármilyen más szempontból jogszerűen tartózkodtak Ukrajnában, de most ők is elhagyni kényszerültek az országot.
A menedékes eljárások lebonyolításáért az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság felel, tehát ez az a szerv, amely regisztrálja az erre vonatkozó igényeket. Bakonyi Anikó úgy véli, hogy mindezek megszervezése még a kezdeti szakaszában tart; mint mondta, nyilván a legideálisabb az lenne, ha a menekültek már a határon tudnák jelezni a védelem iránti igényüket, és nem lenne szükséges felkeresniük egy területileg közel eső hivatalt a regisztráció céljából, de a Magyar Helsinki Bizottság szerint momentán mégis ez a helyet. Mindazonáltal tudnak arról, hogy a hétfői napon ezt többeknek már sikerült megtenniük Budapesten.
Bakonyi Anikó hozzátette: a pontos ügymenet még nem teljesen világos számukra, de amint több információval rendelkeznek majd, nyilvánosságra fogják hozni, segítendő nemcsak a menekülteket, hanem a segítőiket, a sok-sok önkéntest és karitatív szervezetet, akik próbálják kézben tartani mindezt a határon.
Ami pedig a hasonló sorsú, Ukrajnából elmenekülő magyar állampolgárokat (kártápaljaikat) illeti, ők nem esnek a menedékes státusz védelme alá,
így az, hogy rajtuk hogyan lehet segíteni, az emberi jogi egyesület számára is még kérdéses – jegyezte meg a szakértő. (Erről időközben Gulyás Gergely beszélt a Kormányinfón, hamarosan külön cikkben is összeszedjük a tudnivalókat – a szerk.)
A Magyar Helsinki Bizottság munkatársa arra is kitért, hogy sok esetben előfordulhat, hogy a menekülés közben valakinek nincsenek dokumentumai, útlevele, de ez sem feltétlen jelent gondot, miután nem bizonyítani, hanem valószínűsíteni kell, hogy Ukrajnából érkezett. Azokat, akik menedékes státuszt kapnak, ellátás és szállás illeti meg, és hozzáférnek az orvosi ellátáshoz, illetve a gyerekek járhatnak iskolába – mindaddig, míg fennáll ez a helyzet. Ami a munkavállalást illeti, ezzel a státusszal munkavállalási engedélyt lehet kérni ahhoz, hogy valaki dolgozhasson – ismertette Bakonyi Anikó.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »