Bátorkeszi, a régió dinamikusan fejlődő nagyközsége

Bátorkeszi, a régió dinamikusan fejlődő nagyközsége

A község önkormányzata, Labancz Roland polgármester vezetésével ismét közzé tette a 2021-es esztendő főbb eseményeit, beruházásait tartalmazó beszámolót.

Az elmúlt évre is nagymértékben rányomta bélyegét a járványhelyzet, az országos korlátozások. Az önkormányzat forrásai is bizonytalanabbak, mint pár évvel ezelőtt.

Mindennek ellenére a járványhelyzet sem fékezte meg a községben a különféle településfejlesztési – és szépítési tervek megvalósítását. Újabb sikeres pályázatok révén külső anyagi forrást is tudott szerezni a település további szépítésére.

Ami a elmúlt év fontosabb tevékenységei közé sorolhatók: Az új egészségügyi központ előtt parkolót és díszvilágítást építettek. A Szolgáltatások házán megtörtént a falak szigetelése, színhúzás, csatornarendszer felújítása, a lépcsők és a presszó teraszának komplett renovációja.

A községi hivatallal szembeni hátsó udvar feltöltése, tárolóhelyek kialakítása. A kultúrház, a Kováts József Alapiskola, az iskolai étkezde előtt, valamint a Madari úton és a temetőben térkövezték a járdákat. Felszíni vízelvezető árkokat létesítettek és felújítottak az Alszegen, a gyűjtőudvarnál, a Rét utca középső szakaszán és a Klapka György utcán. Füvesítették és öntözőrendszert építettek a kultúrház előtti téren.

A játszótér területén gumiborítású futópályát alakítottak ki. Díszkertet létesítettek a kultúrház főút felőli oldalán, a községi hivatal udvarában, az egészségügyi központ előtt. A Madari úton fasort ültettek ki. A Malom és az Üzletsor utca kereszteződésének felújítására is sor került.

A beruházások jelentős részét a község pályázati forrásból oldotta meg. Ilyen volt a szaktantermek kialakítása a Kováts József Alapiskolában. A 95 000 eurós pályázati pénzből informatikai szaktantermet, nyelvi labort létesítettek és könyvtártermet modern eszközökkel szerelték fel. A Temető utcai vízelvezető rendszer és egy vízelnyelő díszkert kialakítása 160 000 euróból valósult meg. Ebben az évben szeretnék az utca kritikus szakaszainak aszfaltozását és kátyúzását, amit saját forrásból valósítanak meg.

A geotermális fűtőrendszerre a támogatás összege 663 000 euró. Három épület (Kováts József Alapiskola, Jázmin, iskolai étkezde) fűtésrendszerét modernizálja a föld hőjét kihasználva. A projekt befejezését a idei nyárra tervezik.

Hírdetés

A temetőben 20 000 euró értékben új úrnafalat létesítettek. A térkövezést körülötte és a kamerarendszert a falu a saját forrásból fedezte.

A Szlovák Alapiskolában sor kerül a fűtésrendszer felújítására. A Nyitra megye katasztrófalapjából 120 000 eurót kapott a község, amelynek köszönhetően hőszivattyús rendszerrel és saját gázkazánnal az épület fűtési hatásfoka nagyban megnő, így csökken a rezsiköltség.

A magyar kormány anyagi támogatásával a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Programjának köszönhetően valósulhatott meg a Bethlen Gábor Alapon keresztül a meglévő önkormányzati oktatási intézményeket bővítve került megépítésre a két csoportnak helyet adó harminc férőhelyes Méhecske Református Bölcsőde 680 ezer eurós költséggel.

A mezőgazdasági szövetkezet egykori irodaépületét egy magánvállalkozó 16 (1.-2.-3. szobás) bérlakásokat épített, ezzel is növelve a lakásigények kielégítését.
Szlovákiában Bátorkeszi község ötödikként elnyerte a Borfalu címet, amely a helyi borászokra újabb kihívással és kötelezettséggel jár. Ennek első lépése volt a 2005-től évente megrendezésre kerülő borfesztivál, amely a helyi szőlészetben, csodálatosan szép környezetben, a Duna menti alföld legnagyobb erdeje mellett kerül megrendezésre. Az idelátogatókat gazdag kulturális program, jó borok, ízletes ételek valamint kézműves vásár várja. A vendégeknek lehetőségük van végigkóstolni a közel 40 helyi és környékbeli borász legkiválóbb borait, ezen kívül nagyszerű koncertek kerülnek megrendezésre.

Bátorkeszi dinamikus fejlesztését 2022-ben is folytathatják. Az idei év tervei között szerepel elsősorban az utak állagának javítása. Nyertes pályázatuk van a Malom utca járdarendszerének kiépítésére. A projekt összege 140 007 euró. A tervek között szerepel a kanalizáció újboli beadása. Ugyancsak beadásra került a Jázmin idősek otthona épületének szigetelésére egy pályázat 250 000 euró értékben. Dolgoznak egy pályázat beadásán a játszótér, gyűjtőudvar, a kultúrház nagytermének, a Szolgáltatások háza előtti tér felújítását, díszkerttel, járdasorral és füvesítéssel.

Ha anyagi lehetőségeik megengedik, befejezik a fő tér felújítását, térkövezéssel és díszlámpasor kihelyezésével. Az új egészségügyi központ előtti kereszteződésben plusz parkolóhelyet is terveznek, valamint az iskola udvarán parkolót létesítenek az ott dolgozók részére. A járdák további térkövezésével a faluközpont felújítása jórészt teljessé válna majd.

Bátorkeszi, a régió dinamikusan fejlődő nagyközsége. Az önkormányzatának a szándéka az, hogy a kisváros kiszámíthatóságával és teljeskörűségével szolgálja ki a régiót.

A 3323 lakosú település nevét a honfoglalás után ide telepített Keszi törzsről kapta. Azt, hogy már a 10. században magyar település volt itt, a határában megtalált kalandozáskori temető bizonyítja. A falut írásos dokumentumban 1156-ban említik először villa Kesceu alakban. A 16. században a Báthoryak birtoka lett, innen nevének előtagja. A 17.-19. században a Pálffyak birtokolták. 1650-ben már református eklézsiája volt. 1783-ban vásártartási joggal rendelkező mezőváros lett. A 19. században iparosodott, cukorgyár (1830), két szeszgyár, valamint sör- és likőrgyár létesült. 1883-ban létesült Önkéntes Tűzoltótestülete.

(Miriák Ferenc/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »