Az orosz biztonsági tanács tagjai mai ülésükön a fölkelő köztársaságok elismerése mellett szavaztak. A televízió által is sugárzott tanácskozás végén Vlagyimir Putyin bejelentette, hogy még ma dönt a kérdésben.
A tanácskozás alatt olyan érvek hangzottak el, hogy Donbasz környékén körülbelül 800 000 orosz polgár él, akiket az orosz parlament felsőházának vezetője, Valentina Matvijenkova szerint meg kell védeni a „népirtástól”. A másik oldalon Ukrajna és a Nyugat tagadja, hogy bármi ilyesmi fenyegetne.
A szemünk előtt humanitárius katasztrófa játszódik le. Ezt nem lehet tűrni. Ha az elismerésük (a Donyecki és a Luhanszki Népköztársaságnak) megoldja a problémát, itt az ideje, a döntés nem lehet halogatni”
– mondta Matvijenkova.
A mieinkről van szó. Nemcsak oroszul beszélők, hanem orosz állampolgárok is. Ezt nem hagyhatjuk figyelmen kívül”
– tette hozzá a korábbi elnök és kormányfő, Dmitrij Medvegyev, aki jelenleg a biztonsági tanács alelnöke.
Azt is fontosnak tartotta megjegyezni, hogy az oroszok többsége támogatná a donbaszi köztársaság függetlenségének elismerését.
Medvegyev elnöksége alatt került sor 2008 nyarán a rövid ideig tartó grúz háborúra, amelynek eredményeként az orosz határ mentén elterülő Abházia és Dél-Oszétia kiszakadt Grúziából, amelyek függetlenségét Oroszországon kívül csak kevés állam ismeri el.
Főként a polgáraink védelméről van szó. Kijev az összes általa elfogadott kötelezettségét szabotálja”
– érvelt az orosz alsóház elnöke Vjacseszlav Vologyin és szintén fölszólította Putyint, hogy ismerje el a „népköztársaságot”.
Nem nézhetjük közömbösen, hogy bántják a földijeinket és polgártársainkat. Nem látok más megoldást”
– mondta az orosz diplomácia vezetője, Szergej Lavrov. Véleményével az orosz védelmi miniszter, Szergej Sojgu is egyetértett.
Az orosz hírszerzés vezetője, Szergej Nariskin továbbment: a két „népköztársaságnak” az Orosz Föderációba való betagozását javasolta, ám Putyin elnök figyelmeztette, hogy ez a kérdés nincs napirenden.
A két donbaszi felkelő köztársaság vezetői Denisz Pusilin és Leonyid Paszecsnyik ma újra fölkérték Putyint, hogy ismerje el a köztársaságok függetlenségét, és hogy Oroszország kössön velük együttműködési és barátsági szerződést, beleértve abba a védelmüket is.
Oroszország korábban mindent megtett, hogy az Ukrajna keleti részén a fölkelők és Kijev között kiéleződött helyzetet békés úton rendezze, de jelenleg újabb büntetőhadjárat fenyeget ezen területek ellen, jegyezte meg még a tanácskozás elején Putyin elnök, aki az ENSz Biztonsági Tanácsának összehívását is kezdeményezte az ügyben.
Lavrov külügyminiszter a nyugati reakciókról számolt be azon orosz javaslatot illetően, amelyben biztonsági garanciákat követelnek az Egyesült Államoktól és a NATO-tól. Az utóbbiak azonban mintha süketek volnának az orosz igények iránt.
A Nyugat az utóbbi időben egyre sürgetőbben figyelmeztet az orosz invázió veszélyére Ukrajna ellen. Oroszország több tízezer katonát összpontosított a nyugati határai mentén, de elutasítja a vádat, hogy Ukrajna lerohanására készülne.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »