Thomas Alva Edisont a legtöbb lexikon a világ legnagyobb feltalálójának tartja. Születésnapja, február 11-e 1983 óta Amerikában a Feltalálók Napja. A 175 éve született zseniális férfi életét könyvek tucatjai taglalják a legapróbb részletekig, számtalan találmányáról, szabadalmáról sokoldalnyi listát állíthatnánk össze. Természetesen számos kudarc is érte őt élete során, de még a legádázabb küzdelmeiben is talpon tudott maradni, és valami új dologgal mindig sikerült meglepnie a világot.
Minderről sok érdekességet megtudhatunk a róla szóló és a világhálón is megtalálható cikkekből, például a magyar nyelvű Wikipédia-cikkből is, de ott érdekes módon Edison magyar vonatkozásairól szó sem esik. Pedig két magyarral is szoros kapcsolatban állt, sőt az egyiküknek köszönhetően 1911-ben Pozsonyban és Budapesten is látogatást tett.
Edison másik magyar munkatársa Fodor István (1856–1929) volt. Ő róla tudni kell, hogy Pozsonyban született, jobbára autodidakta módon gyarapította ismereteit és 1880-ban került – Puskás Tivadar révén – kapcsolatba Edisonnal. Párizsban ő és Puskás győzte meg a franciákat arról, hogy az ívfénynél sokkal jobban hasznosítható az Edison-féle izzó a nagy termek és helyiségek megvilágítására. Mozgalmas életéről majd egy másik alkalommal bővebben is írnék, most inkább arról essen szó, hogy neki sikerült rávennie Edisont: európai körútja során látogasson el Magyarországra is.
A sors iróniája, hogy a Budapestre rendelt személygépkocsija meghibásodott, ezért Edison egy kölcsön kapott járművel utazott el a magyar fővárosból Pozsonyba. A korabeli beszámoló szerint Edison és kísérete, valamint Fodor István, aki a látogatás fő szervezője volt a Savoy szállóban foglaltak szobát. Ebből az alkalomból a szálloda épületén felvonták az amerikai lobogót.
Az elromlott automobil is megérkezett másnap reggel, az egyik lap szerint Leitner mérnök volt az, aki megjavította. A délelőtt folyamán aztán Edison Malackán és Brünnön át Prágába folytatta az útját, most már a saját gépkocsiján. Ezekkel a szavakkal búcsúzott el vendéglátójától:
Köszönöm önnek, hogy elhozott Magyarországra. Amit itt láttam, azt a meggyőződést érlelte bennem, hogy az az idő, amit a hunok amerikai kivándorlását illetőleg elém festett, sokkal közelebb van már, sem mint hittem volna. Mindig becsültem és szerettem a magyarokat, és ez az érzés még erősebben él mostantól fogva a lelkemben. Fodor, Ön büszke lehet a nemzetére.”
Fodor István ezt követően egy albumot állított össze, amelyről az Új Idők című lap 1912-ben a következőket írta:
Ez a könyv is, amelynek drágamívű, bőrkötésű fedelén arany-bronz betűk hirdetik, hogy Edison, az orangei boszorkánymester itt járt magyar földön – Edison in Hungary – kivándorol Magyarországról. Valamelyik hajóóriás viszi majd át az Újvilágba, messze tengerentúlra, hogy amerikai postások letegyék Edison híres zöld szobájának asztalára ezt a súlyos figyelmességet… Egy ország rajongó hódolatát küldi át ilyesformán Fodor István az óceánon tálra, Edisonhoz, a modern technika legnagyobb jelentőségű találmányainak alkotójához. És Az Edison-fotográfiák mellett egész sereg szebbnél-szebb fénykép, amely Budapestet és Pozsonyt – Edison két stációját – mutatja be, fogja frissíteni azokat az emlékeket, amelyeket Edison magával vitt innen…”
Edison nevezetes magyarországi látogatásáról 65 évvel később egy sláger is született, amelynek szerzői és előadói Edison egyik találmányának nevét vették fel. A Fonográf együttes számát olvasóink is meghallgathatják.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »