Munkába járni, dolgozni, pénzt keresni a legtöbb ember számára stresszelő tevékenység – ezzel rendszerint mindenki egyetért, függetlenül attól, mi a szakmája, s felnőttként a gyerekkorában megálmodott szakmát űzi-e. A munkaerő-piacot vizsgáló szakemberek osztályozták a foglalkozásokat aszerint, hogy mennyire stresszelőek.
Amíg iskolába jár valaki, egyfolytában arra figyelmeztetik, hogy jól kell tanulnia, mert ettől függhet a jövője, és akinek rossz az iskolai előmenetele, az az életben nem viszi semmire. Paradox módon sokszor a dolog úgy alakul, hogy a legnagyobb iskolakerülők, a léhűtők, a rossz tanulók és a legszemtelenebbek felnőtt korukban jobban élnek, gazdagabbak, mint a szorgalmas, ügyes, egyeses tanulók, akik lelkiismeretesen igyekeznek felfogni az összes tananyagot, s mindent elkövetnek azért, hogy az átlaguk ne legyen rosszabb 1,5-nél. Az alapiskola felkészít a középiskolára, az utóbbi pedig az egyetemre vagy egyenesen valamilyen szakmára. De vajon milyen szakmát válasszunk? Hol dolgozzunk, mivel foglalkozzunk, hogy örömmel járjunk munkába, és könnyű legyen az életünk? Mindenkinek valami más tetszik, mindenkinek máshoz van tehetsége, pszichológusok és a munkaerőpiaccal foglalkozó szakemberek szerint azonban léteznek álomfoglalkozások, közkedvelt és ellenkezőleg, kimondottan gyűlölt tevékenységek, melyekbe az ember gyorsan beleőszülhet a munkavégzéssel járó túlzott stressz miatt.
Általánosságban az emberek azokat tartják a legjobb szakmáknak, ahol nem kell fizikai vagy kétkezi munkát végezni, és összességében nagyon jól keresnek. Természetesen az alkalmazottak jutalmazása testre szabott, és nagyban függ a munkaadótól, de sokszor a munkavállaló ügyességétől, készségeitől és néha a végzettségétől is. A legjobbnak tartott foglalkozások a következők:
A legrosszabb foglalkozásoknak minősített szakmákat sokan a leginkább stresszelő jelzővel illették, ami mutatja, hogy éppen azért nem szeretik őket, mert nagy mértékű és gyakori stresszel járnak. Ide tartoznak azok a tevékenységek, melyek során kétkezi munkát is kell végezni, de a szellemi munka is lehet stresszelő. Ráadásul alacsony vagy csak átlagos a fizetés, bár ez főleg azon múlik, melyik cégnél és hol, melyik városban, országban dolgozik valaki. A legrosszabb foglalkozások a következők:
Noha a legrosszabb foglalkozások esetében is előfordul stressz, léteznek olyan tevékenységek, melyek rendkívül igényesek az ember pszichikájára nézve, vagy nagyon időigényesek. Az ebbe a kategóriába tartozó szakmát űző személyek gyakran kockáztatják az életüket és az egészségüket, komoly egészségügyi problémákkal küszködhetnek, szinte nincs szabad idejük, csak a hivatásuknak élnek, s ennek következtében gyakran magányosak, keveset vannak a családjukkal, vagy nincs is családjuk. Ezen foglalkozások egyedüli előnye a magas fizetés.
A Careercas amerikai munkaközvetítő portál kidolgozott egy ranglistát, hogy a pszichológusok melyik foglalkozásokat tartják a leginkább stresszelőnek. Olyanok tartoznak ide, ahol vagy gyakran kerülhetünk konfliktusba másokkal, vagy veszélyben foroghat az életünk. Ezek a következők:
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »