Nyitókép: Yuri Kochetkov/Pool Photo via AP
A helyzet komoly, a különbségek jelentősek – jelentette ki az Ukrajnával kapcsolatos konfliktusról, a Nyugat és Moszkva nézetkülönbségeiről Orbán Viktor azon a sajtótájékoztatón, amit a Vlagyimir Putyinnal folytatott megbeszélései után tartottak a Kremlben.
Újságírói kérdésre a magyar miniszterelnök azt mondta, az Oroszország által megfogalmazott biztonsági igények és a NATO válasza igen messze vannak egymástól, ugyanakkor közölte, nem látja áthidalhatatlannak a különbséget.
Létezhet olyan megállapodás, ami mindkét fél béke- és biztonsági igényét kielégítheti, és bízik benne, hogy a tárgyalások sikeresek lesznek a következő napokban – hangoztatta Orbán. Putyin elismételte azt az álláspontját, hogy Moszkvának a Nyugat azt ígérte, nem fog keletre terjeszkedni a NATO, de nem így cselekedtek.
„Ukrajna lefektette, hogy katonai úton akarja visszaszerezni a Krímet, és mi lesz akkor, ha NATO tagország lesz Ukrajna? Ekkor a NATO-val fogunk harcolni, valaki gondolt erre?“
– idézte az orosz elnök szavait az Origo. Orbán a sajtótájékoztatón nem reagált Putyin ezen kijelentésére, csak az elején ismételte el, hogy látogatását “békemissziónak” tekinti: az EU szerinte egységes abban, hogy senki nem akar konfliktust Oroszországgal.
Sérelmi politika
Putyin az ukrán konfliktusról azt mondta, hogy az emberi jogok és a nemzeti kisebbségek jogait sok esetben megsértik, de nem részletezte, mire gondol. Az orosz garanciaigényekről azt állította, hogy az orosz aggályokat Amerika figyelmen kívül hagyta. Putyin elmondta a korábban ismertetett három követelését, amit elutasított Washington. Senki nem erősítheti a biztonságát más országok biztonságának a rovására – jelentette ki.
A kétoldalú gazdasági kapcsolatokról Orbán elmondta, hogy az orosz gazdaság az elmúlt évek szankcióit jól viselte, ezért Oroszország az új lehetőségek hazája.
„A szankciós politika Magyarország számára nagyobb kárt okozott, mint Oroszországnak“, az ország piacot vesztett – állította Orbán, hangsúlyozva, hogy szerinte „a szankciós politika kudarcra ítélt eszköz”. A magyar miniszterelnök már korábbi moszkvai megbeszélésén szembement az EU álláspontjával, amikor közölte Putyinnal: „ha ezek a kártékony szankciók nem lennének, micsoda fejlődési lehetőségek lennének előttünk“.
„A mai megállapodással véglegesen biztonságba került Magyarország energiaellátása“
– jelentette ki azután, hogy Putyinnal megállapodtak a gázszállítás növeléséről (az oroszok egymilliárd köbméterrel többet fignak szállítani) és tárgyaltak az atomenergiát érintő kérdésekről is.
euronews.com
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »