Orbán Viktor: Megbukott Brüsszel klímapolitikája

Orbán Viktor: Megbukott Brüsszel klímapolitikája

A kormányfő szerint az energiaárak növelése tönkreteszi a családokat, családok millióit, és tönkretesz egész nemzetgazdaságokat.

– Ma leginkább a magas energiaárak kérdése foglalkoztatja és gyötri egész Európát. A magas energiaárakat az eredményezte, hogy Brüsszel elhibázta a klímapolitikát. Arra a gondolatra épített, hogy ha felemeljük az energia árát, akkor az segít a klímavédekezésben. Ez a gondolat megbukott – közölte Orbán Viktor miniszterelnök abban a videóban, amelyet szombat délután tett közzé Facebook-oldalán. A kormányfő szerint az energiaárak növelése tönkreteszi a családokat, családok millióit, és tönkretesz egész nemzetgazdaságokat. – Ezt a politikát meg kell állítani. Magyarországon ugyan a családokat védi a rezsicsökkentés, de a fenyegetés állandó, hiszen Brüsszel újabb és újabb áremeléseket javasol. Ezt meg kell állítanunk. Erre szövetkeztünk, ebben egyeztünk meg ma itt, Madridban – tette hozzá.

Madridban csúcstalálkozót tartanak az európai jobboldalhoz tartozó pártelnökök. Orbán Viktor magyar és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnököt, Marine Le Pent, a francia Nemzeti Tömörülés elnökjelöltjét és másokat Santiago Abascal, a spanyol ellenzéki Vox vezetője hívta Madridba. Orbán Viktor a találkozó után Párizsba utazik, ahol Nicolas Sarkozy korábbi francia köztársasági elnökkel tárgyal.

 

Békés megoldásra van szükség Ukrajna kapcsán

Orbán Viktor miniszterelnök a konzervatív pártvezetők január 28–29. között Madridban rendezett csúcstalálkozóján szombaton hangsúlyozta, hogy az ukrán–orosz konfliktus deeszkalációjára és békés megoldására van szükség.

A magyar kormányfő a rendezvényt követően újságíróknak kifejtette: a találkozón a lengyel és a magyar politikusok hangsúlyozták a találkozón részt vevő pártvezetőknek, hogy bár az ukrán–orosz határon zajló események nincsenek közvetlen hatással azokra, akik Madridban élnek, „de számunkra, akik Közép-Európában élünk, ez nagyon fontos kérdés”.

Orbán Viktor elmondta: a csúcstalálkozó minden résztvevőjét arra kérte, hogy a békés megoldás és a konfliktus deeszkalációja mellett foglaljon állást.

Orbán Viktor ennek kapcsán hozzátette, hogy egy új európai biztonsági rendszer fontos kérdés, de ennek kialakításában az európaiaknak valamilyen formában mindenképpen részt kell venniük.

A magyar miniszterelnök leszögezte, hogy a brüsszeli klímapolitika kudarcot vallott. 

Úgy vélte, az az elképzelés, hogy az éghajlat megóvása érdekében fel kell emelni az energiaárakat, észszerűtlennek bizonyult.

Hangsúlyozta, hogy Magyarország nem követi ezt a politikát, és leszögezte, meg kell akadályozni azt a brüsszeli tervet, hogy új adókat vessenek ki a gépkocsi- és a lakástulajdonosokra.

Közös brüsszeli irodát nyit a Fidesz és szövetségesei

Hírdetés

Brüsszeli koordinációs iroda létrehozásáról állapodtak meg európai jobboldali pártok a Madridban rendezett kétnapos csúcstalálkozójukon – jelentette be sajtótájékoztatóján Jorge Buxadé, az eseményt szervező spanyol Vox párt uniós képviselő-csoportjának vezetője. Mint mondta,

az iroda folyamatos együttműködésre teremtene lehetőséget az Európai Parlamentben (EP) a jobboldali pártok között, amelyek jelenleg három különböző frakcióhoz tartoznak, vagy függetlenek, de összehangolnák politikáikat, álláspontjaikat és minden egyes párt szabadságát tiszteletben tartva a szavazataikat is.

A Megvédeni Európát címmel rendezett tanácskozáson 15 párt képviseltette magát 12 európai országból – írja az MTI. A spanyol sajtó beszámolója szerint Orbán Viktor miniszterelnök (Fidesz), Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő (Jog és Igazságosság), Marine Le Pen, a francia Nemzeti Tömörülés államfőjelöltje és Santiago Abascal, a spanyol Vox vezetője mellett részt vett a tanácskozáson Tom Van Grieken, a belga Flamand Érdek vezetője, Paolo Borchia, az olasz Liga EP-képviselője és Vincenzo Sofo, az Olaszország Fivérei EP-képviselője is. Rajtuk kívül képviseltette magát többek között az Osztrák Szabadságpárt, a Bolgár Nemzeti Mozgalom, az észt Konzervatív Néppárt, a Litvániai Lengyelek Választási Akciója – Keresztény Családok Szövetsége, a holland JA21 és a román Kereszténydemokrata Nemzeti Parasztpárt.

A szóban forgó konzervatív pártok tavaly nyáron kezdték meg együttműködésüket, amikor közös nyilatkozatban álltak ki az EU eszméje mellett, miközben elutasították az európai szuperállam irányába tett balliberális-föderalista lépéseket.

Ez a deklaráció az EU jövőjéről szól, a nemzetek, a családok és a hagyományos keresztény értékek megvédéséről

– nyilatkozta akkor Orbán Viktor. Az együttműködés még szorosabbá vált, amikor decemberben a pártvezetők Varsóban egyeztettek. Itt ugyancsak deklarációval zárták a tárgyalásokat, ebben megállapították: csak az államok szuverén intézményei rendelkeznek teljes demokratikus legitimációval. Az európai intézmények nem élvezik ugyanazt a legitimitást, ezért alárendelt szerepet kellene játszaniuk a nemzetállamok politikai felépítésében.

A résztvevők már akkor megvitatták pártjaik szorosabb együttműködését az Európai Parlamentben, de a mostani bejelentés az első kézzelfogható eredménye a tárgyalásoknak. 

Az intézményesített együttműködésről, európai pártcsalád és EP-frakció alakításáról egyelőre nem hangoztak el konkrétumok.

A Fidesz tavaly márciusban hagyta el az egyre inkább balra tolódó Európai Néppártot, így magától értetődő, hogy érdekei hatékonyabb érvényesítése miatt új pártcsaládot keres az EP-ben.

A modern világban nincs szükség „téglából emelt” intézményre, hogy hatékonyan életre kelthessünk egyfajta állandó együttműködési mechanizmust – válaszolta nemrég Marek Kuchcinski, a lengyel parlament alsóháza külügyi bizottságának elnöke, a Jog és Igazságosság kormánypárt politikusa a Magyar Nemzet azon kérdésére, hogy van-e kézzelfogható eredménye az eddigi tárgyalásoknak. Ugyanezzel kapcsolatos kérdésünkre Marine Le Pen azt mondta: „Lehet ebből akár egy párt is, de a cél mindenekelőtt az, hogy a patrióta vezetőkkel összefogjunk. Ez az összefogás egy igazi forradalom lenne az Európai Parlamentben”. Tom Van Grieken pedig azt közölte lapunkkal: „Lépésről lépésre alakítjuk ki, miképp tudunk érvényt szerezni az elképzeléseinknek. Én azt gondolom, hogy a szóban forgó jobboldali pártok részéről az lenne a hiba, ha elsietnénk a dolgokat.”

A közös nyilatkozatot tavaly aláíró tizenhat pártnak együttesen 113 képviselője van a 705 fős Európai Parlamentben, ezzel a harmadik legerősebb frakciót alkotnák, ha összefognának. Igaz, felmerül a kérdés, hogy a két olasz párt, a Liga és az Olaszország Fivérei beülne-e ugyanabba a pártcsaládba. Egy új jobboldali frakcióhoz ugyanakkor további erők is csatlakozhatnak: az Európai Néppárt tagjai közül szoros kapcsolatot ápol a Fidesszel például a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Szlovén Demokrata Párt.

Címkép: Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozik a sajtónak az európai konzervatív pártvezetők találkozóján Madridban 2022. január 29-én (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »