„Szinte már hallom a szirénhangokat, hogy milyen szép lett az épület, nem is olyan nagy baj, hogy vannak épületek a Városligetben.
Így a kultúra napján különösen fontos emlékeztetni magunkat arra, hogy ennek az épületnek a létrejötte nem a kultúra, hanem a barbár erőszak jegyében történt.
Erőszak a város legfontosabb közparkjával szemben. Erőszak a kivágott fákkal és azokkal a több mint száz éves platánokkal is, amelyeknek a vízellátását teheti tönkre az épület. Erőszak a jogállammal szemben, hiszen az összes korábban létező jogszabályt meghekkelve egy külön lex-Városliget tette lehetővé a megépítését. Erőszak a népakarattal szemben, hiszen a közvélemény nagy része végig ellenezte a beépítést, a leállítását szorgalmazó népszavazási kezdeményezésemet pedig jogellenesen megakadályozták. A szó szoros értelmében brutális erőszak a beruházás ellen tiltakozó állampolgárokkal szemben, akiket bűnöző őrzővédők vertek agyba-főbe. És erőszak az adófizetőkkel szemben, mert ahogyan az lenni szokott az eredetileg tervezett költségeknek a sokszorosába került a beruházás – több mint 10 millióba került egy négyzetméter.”
Karácsony Gergely: Ma adta át a kormány a Városligetbe épített Zene Házát
„Persze lehet azt gondolni, hogy a beruházás ellen tiltakozók, a Ligetben évekig táborozó aktivisták irracionális, túlmozgásos zöldek.
Csakhogy irracionálisnak, túlmozgásosnak és zöldnek szabad lenni, és demonstrálni is állampolgári jog. De a közvéleményt megvezetni, átláthatatlan költségvetésekkel trükközni, majd embereket megverni a törvények szerint tilos.
Nem mondom, hogy bárki is bojkottálja az épületet. A legtöbb zenész nincs is olyan helyzetben, hogy visszautasítson fellépéseket, csak mert a koncerthelyszín a demokrácia, és néhány ember konkrét sárba tiprása közepette jött létre.
De elfelejteni sem szabad, hogy az épület lebegő könnyedsége valójában a kidagadó erekkel üvöltő, felelősségre vonástól nem tartó focihuligánok emlékműve.”
Földes András: A Magyar Zene Háza valójában a kidagadó erekkel üvöltő focihuligánok emlékműve
„Olyan időket élünk, amikor a Magyar Kultúra Napján egy zeneszerző jónak találja a pártpropaganda szlogenjét elzenélni egy koncertterem megnyitóján.
A Magyar Kultúra Napján inkább egy olyan kiemelkedő zeneszerző fotóját osztom meg, aki soha nem csinált volna ilyet.
(Ma Orbán Viktornak elzongorázták, hogy Magyarország előre megy, nem hátra. A művészek természetesen szóba állhatnak a hatalommal .A képen viszont Kodály Zoltán és Illyés Gyula beszélget Aczél Györggyel, a Kádár-korszak vezető kultúrpolitikusával -és cenzorával. De nem tudok arról, hogy Kodály vagy Illyés Gyula egyszer is lementek volna békába. Az 1956-os forradalomban mindketten aktívan részt vettek. Akkor jelent meg Illyés 1950-ben írt Egy mondat a zsarnokságról című verse. Amit szívből ajánlok a mai talpnyaló zongoristának esti olvasmányul.)”
Hadházy Ákos: Ma Orbán Viktornak elzongorázták, hogy Magyarország előre megy, nem hátra
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »