A koronavírus elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) elnöke, Valeriu Gheorghiță péntek este a Digi24 televíziónak úgy nyilatkozott, hogy egyelőre Romániában túl korai lenne a negyedik Covid-19 elleni oltást fontolgatni, illetve úgy véli, a periodikus oltások alkalmazása nem egy fenntartható stratégia.
Elmondta, nem hisz abban, hogy továbbra is a bizonyos periodikusan alkalmazott emlékeztető-oltásokkal menne tovább a járványkezelés, illetve semmi esetre sem hisz abban, hogy hosszútávon folytatódni fog a tömeges oltáskampány. Szerinte lassan elérkezünk oda, hogy csak azoknak lesz indokolt az oltás, akik a sérülékeny csoportokat alkotják, akik esetében a betegség olyan súlyos formában alakul ki, hogy kórházi ellátásra szorulnak.
Ezzel együtt hangsúlyozta, hogy a jelenlegi helyzetre vonatkozóan az embereknek meg kellene érteniük egy fontos üzenetet: a jelenleg használt oltások hatékonyak. Kifejtette, hogy amennyiben az orvosi kockázatokat vesszük figyelembe – a betegség súlyos formája, kórházi kezelés igénye, az elhalálozás veszélye – az oltás az omicron variáns ellen is hatékony. Már az első oltás után is az emberek 50-55 százalékban elkerülhetik a kórházi kezelés szükségességét, míg a emlékeztető oltással ez 90 százalékra nő.
„Ebből kifolyólag fontos, hogy alkalmazzuk a booster oltást” – jelentette ki Valeriu Gheorghiță, hozzátéve, hogy ugyanakkor meg szeretné nyugtatni a lakosságot, hogy a emlékeztető oltások logikája nem lesz hosszútávon maradandó stratégia. Példaként Izrael oltás-stratégiáját említette, ahol lehetővé vált a negyedik oltás igénylése, de első sorban a 60 évnél idősebb korosztálynak ajánlott.
A romániai oltáskampányt koordináló bizottság elnöke arról is szót ejtett, hogy meglátása szerint az oltás stratégia a jövőben világszinten meg fog változni – egyrészt egy olyan védőoltás kifejlesztése által, amely kimondottan a gyorsan terjedő és veszélyes vírus-variánsok ellen biztosítana védettséget, másrészt olyan oltás révén, amely teljesen megállítaná a fertőzés terjedését – amelyekről jelenleg is zajlanak kutatások.
Gheorghiță úgy véli, hogy a következő időszakban a pandémiát felváltja az endémia, azaz a vírus továbbra is terjedni fog a lakosság köreiben, de sokkal kevesebb sérülékeny személyt fog megbetegíteni – a védekezési stratégia pedig a helyzethez kell igazodjon.
Azaz egy a szezonális influenzajárványhoz hasonló rendszerről lenne szó, amikor egyes egészségügyi egységek követik a járványügyi hatásokat, beazonosítják a terjedő vírusvariánst, az Egészségügyi Világszervezet feltérképezi a lehetséges érintett országokat és javasol egy megfelelő védőoltás-típust.
Ezzel együtt ismételten hangsúlyozta, hogy a jelenleg még szükséges alkalmazni a meglévő oltást, aminek a segítségével el lehet kerülni / csökkenteni lehet a betegség súlyos formáinak a kialakulását, a kórházi kezelést és az elhalálozást. Arra is kitért, hogy ez azért is fontos, mert az omicron variáns nagyon terjedő, ami lehetővé teszi, hogy a vírus tovább mutálódon. (Digi24)
Forrás:itthon.transindex.ro
Tovább a cikkre »