Áttörés a COVID elleni harcban? Azonosították a betegség súlyos lefolyásáért felelős emberi génmutációt!

Áttörés a COVID elleni harcban? Azonosították a betegség súlyos lefolyásáért felelős emberi génmutációt!

Lengyelországban azonosították a Covid-19 súlyos lefolyásáért felelős, a helyi lakosságnál viszonylag gyakori génmutációt, s a felfedezés alapján a kórházakban alkalmazandó szűrőtesztet állítanak elő  – közölte csütörtöki sajtóértekezletén Adam Niedzielski lengyel egészségügyi miniszter.

A kelet-lengyelországi Bialystok városban működő orvostudományi egyetem kutatói a másfél éve elindított projekt eredményeként kimutatták a 3. kromoszómán található bizonyos génmutáció, valamint a Covid-19 súlyos jellege közötti összefüggést – hangzott el a sajtókonferencián.

Az említett genetikai változás a negyedik legfontosabb a Covid-19 kockázati tényezői közül, a magasabb életkor, az elhízottság, és a hímneműség után. A tudósok szerint a génmutáció jelenléte nagyobb kockázatot jelent, mint a krónikus társbetegségek megléte.

A felfedezés alapján géntesztet állítanak majd elő, amelynek segítségével azonosítani lehet a súlyos lefolyású, intenzív terápiát igénylő, vagy akár a halálos kimenetelű Covid-19 megbetegedés kockázatának kitett pácienseket – jelentette be Niedzielski.

Hírdetés

A konferencián szintén felszólaló Radoslaw Sierpinski, a lengyel állami orvostudományi ügynökség elnöke közlése szerint a géntesztek akár néhány hónapon belül a lengyelországi kórházak rendelkezésére állhatnak.

Marcin Moniuszko professzor, a tudományos projekt vezetője kifejtette: hasonló kutatásokat más országokban is végeznek, a Lengyelországban azonosított génmutáció a lengyel lakosság szempontjából jelentős, mert jellemző lehet a lengyel populáció 14 százalékára, míg Európa más országaiban a lakosság 8-9 százalékánál van jelen.

Indiában viszont 27 százalékosra becsülik ennek gyakoriságát, míg a kelet-ázsiai és a dél-amerikai társadalmakban elenyésző a jelenléte – ismertette az adatokat a professzor.

Ennek kapcsán hangsúlyozta:

fontos, hogy minden egyes országban saját genetikai vizsgálatokat folytassanak le, a lengyel környezetbe nem ültethetők át közvetlenül a hasonló külföldi kutatások eredményei.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »