Testünk sejtekből, azok pedig az ételeinkből származó anyagokból áll. Ezért is fontos, hogy mi kerül a tányérunkra. Egészséges étel az, amiben megfelelő arányban vannak az egészséges cukrok, a zsírok és a fehérjék, és persze elegendő vitamint és ásványi anyagot is tartalmaz.
Dr. Ivan Majerčák kardiológus és obezitológus szerint az étrendnek változatosnak kell lennie, ideális esetben otthon készüljön és ne tartalmazzon félkészárut.
Egészséges táplálkozással elkerülhetjük a krónikus betegségeket, és meg tudjuk őrizni az optimális koleszterinszintet.
Folyamatosan pótoljuk a folyadékot
A tiszta vízen és ásványvízen kívül olyan italt is ihatunk, ami segíthet csökkenteni a koleszterinszintet. Elsősorban a zöld teára gondolunk, ami katekineket és antioxidánsokat tartalmaz. Ezek segítik az érfalra lerakódó „rossz” LDL koleszterin mennyiségének csökkentését. A zsíros tejtermékek helyett fogyasszunk sovány tejtermékeket, esetleg szójatejet vagy növényi tejet. Nagyon egészséges a minőségi paradicsomlé, amiben sok a likopin és a rost. A kardiológus ajánlja: kerüljük vagy legalábbis korlátozzuk az édes italok és más, kukoricaszirupot tartalmazó italok fogyasztását. A mesterséges édesítőszereket, a kókuszitalokat, valamint a tejes és tejfölös italokat is lehetőleg kerüljük, mert megemelik a koleszterinszintet.
Kevesebb állati eredetű zsírt
Akinek magas a koleszterinszintje, kerülje a sertés- és marhahúst, s inkább a pulyka-, baromfi- vagy juhhúst, továbbá a halat válassza. Ne feledje, hogy sok zsírt tartalmaz a füstölt hús, a vaj vagy a zsíros tejtermék. A növényi olajban természetesen nincs koleszterin. A kardiológus óva int a zsírban sült termékek fogyasztásától. Ilyenkor ugyanis a zsírok értéktelenné válnak és lerakódnak az érfalon.
Egészséges torkosság
Gondolta volna, hogy a minőségi keserű csokoládé és a kakaó csökkenti a „rossz” LDL koleszterin mennyiségét? A közönséges csokoládéban gyakran túl sok a cukor, ami árt a szívnek. Tehát ha csoki, akkor legalább 75–85 százalékos legyen. A kardiológus azt ajánlja, hogy a finomított cukrot mézzel helyettesítsük, és hangsúlyozza: tévedés, hogy a barna cukor egészségesebb, mint a fehér. Ugyanolyan a glikémiás indexe, mint a fehérnek. Azt is tanácsolja, hogy kerüljük a transzzsírokat, amelyek öntetekben, mártásokban, töltelékekben, csipszekben, dressingben, nem minőségi édességekben, például csokifigurákban találhatók.
A bogyós gyümölcsök nagyszerű antioxidánsok
Sok krónikus betegség tüneteit enyhíthetjük bogyós gyümölcsökkel. Az áfonyát például szuper élelmiszernek is nevezhetnénk. Az eddigi ismeretek szerint a rák elleni küzdelemtől kedve a koleszterinszint csökkentéséig van jelentőségük. Minden bogyós gyümölcs – málna. eper, szeder – tartalmaz antioxidánst. Naponta fogyasszunk bogyós gyümölcsöt. Ha túl drágának találja a frisset, vásároljon mélyhűtöttet.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »