Gyurcsányék erősödnek, a többi párt tovább kopik

Gyurcsányék erősödnek, a többi párt tovább kopik

A DK Dobrev Klárával az élen látványosan kivonult a baloldal kampányából, Gyurcsány „kapitányozása” pedig a felelősséget szépen rátolja Márki-Zay Péterre – mondta a Magyar Hírlapnak Kiszelly Zoltán. Beszélt arról is, hogy Dobrev leszavazása az EP-ben annak a jele, hogy külföldön már nem bíznak a magyar baloldal választási győzelmében.

Amikor kapitánynak nevezte Gyurcsány Ferenc Márki-Zay Pétert, azt állítva, hogy a baloldal közös miniszterelnök-jelöltje arra kérte őt, ne vegyen részt a kampányban, ezzel a DK elnöke elindította a leválás stratégiáját – jelentette ki lapunknak Kiszelly Zoltán, a Századvég Alapítvány Politikai Elemzések Központjának igazgatója. Szerinte Gyurcsány most azt a trükköt veti be, hogy ha nyernek a jövő évi választáson, akkor beállnak Márki-Zay mögé, ha viszont kudarc lesz, akkor a felelős a kapitány lesz.

Erre világított rá a 444.hu vészjelzéseket morzézó cikke, miszerint rosszak a közvélemény-kutatás számai, az előválasztás óta a Fidesz jelentősen erősödött, míg a baloldali összefogás gyengült. Gyurcsány a „kapitányozással” a felelősséget szépen rátolja Márki-Zayra, aki azt akarta, hogy októberre állítsák fel a közös listát, ám a DK-elnök szerint ezt ráérnek februárban megtenni. Most is Gyurcsány akarata érvényesül, hiszen minél később áll össze a közös lista, a DK annyival erősebb lesz, a többi párt pedig kopik, erodálódik tovább, ez különösen a Jobbiknál szembetűnő. A DK csöndben van, így meg tudja tartani a legerősebb párt pozícióját a baloldalon.

Hírdetés

Dobrev Klára például teljesen eltűnt a kampányból, miután nem ő lett a baloldal miniszterelnök-jelöltje. Ismét harcba szállt az Európai Parlament alelnöki posztjáért a múlt héten, ám vereséget szenvedett, már nem bíznak benne, hogy itt tavasszal a baloldal győzne, ezért nem tartották meg Gyurcsány feleségét a pozíciójában. Márki-Zay támogatottsága folyamatosan gyengül, ha így folytatja, nemhogy hetedik pártja nem lesz, de frakciója sem – vélekedett Kiszelly. Hozzátette, a listát illetően még nem sikerült megállapodni a füstös szobákban, ám ha lezárul ez a folyamat, a kimaradók óhatatlanul „bekattannak”.

Ameddig van remény felkerülni a mentőcsónakra, addig mindenki progresszív, de amikor kiderül, ki az, aki lemaradt róla, nem szokott jó képet vágni, és megkezdődik a marakodás, a kibeszélés – mutatott rá az elemző. Kitért arra is, hogy Márki-Zay a Szabad Európának adott interjúban azt javasolta, hogy aki egyéniben indul, ne kerüljön rá a közös pártlistára, mert az elkötelezettebbé tenné őket az egyéni körzetekben. De ha valaki egyéniben nyer és listán is szerepel, nincs eldöntve, hogy saját pártbeli kerül a helyére a listán, vagy a sorban következő.

A múlt heti uniós csúcs kapcsán a politológus kiemelte, Brüsszel totális szén-dioxid-adót akar bevezetni, mert a pandémia következtében felvett közös adósság visszafizetését 2028-tól kezdődően ebből akarják fedezni. Nem a klíma megmentéséről szól ez a történet, hanem arról, hogy Brüsszel saját bevételt akar, ami szembemegy a rezsicsökkentéssel, hiszen ezt az új adónemet kivetnék a háztartásokra – magyarázta Kiszelly. Úgy fogalmazott: Brüsszel a tagállamok pénzén szeretne erősödni, mi és a visegrádi országok viszont nem szeretnénk, hogy a lakosság állja a klímaharc költségeit. A nemzeti konzultáción a lakosság elsöprő többsége azt mondta, fizessenek a nagy szennyezők.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »