A világjárvány ellenére Szlovákiában ugyan az elmúlt egy évben is nőtt az átlagbér, a magas infláció miatt azonban ezt most kevésbé érezzük meg, az egyes régiók között ráadásul továbbra is hatalmas különbségek vannak, ami a foglalkoztatottságra is érvényes.
„A bruttó országos átlagbér Szlovákiában az idei harmadik negyedévben, vagyis a július elejétől szeptember végéig tartó időszakban elérte az 1185 eurót, 6,5 százalékkal, átlagosan mintegy 72 euróval haladva meg az egy évvel korábbi szintet” – mondta el lapunknak Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője a legfrissebb felmérésükre hivatkozva. Matej Horňák, a Szlovák Takarékpénztár elemzője szerint a növekedés nagy részét azonban elvitte a látványosan megugró infláció, az említett összegből idén így alig 2 százalékkal több árut vehettünk, mint egy évvel korábban. Az országos átlagbért ráadásul továbbra is erősen torzítják a pozsonyi fizetések, míg ugyanis Pozsony megyében 1429 euró a bruttó havi átlagbér, a többi megyében az országos átlagot sem éri el. A második helyen szereplő Nagyszombat megyében ez 1146 euró, hét megyében pedig csak hajszálnyira sikerült túllépni az ezer eurót. A sor végén továbbra is Eperjes megye található, 945 eurós átlagbérrel.
A foglalkoztatottság országos szinten alig változott az egy évvel korábbihoz képest, a járványügyi megszorítások által leginkább sújtott ágazatokban – az éttermi és szállodai szolgáltatásokban – még a harmadik negyedévben is több mint 10 százalékos visszaesést mértek.
„Regionális szempontból e tekintetben is Pozsony vezet, ahol a foglalkoztatottság mértéke 84 százalék körül mozog, míg a sereghajtó Kassa megyében ez 69 százalék”
– tette hozzá Morháčová, aki szerint hasonló a helyzet a munkanélküliség esetében is. A Statisztikai Hivatal szerint a harmadik negyedévben 188 ezer állástalan volt az országban, csaknem 3 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál. Míg azonban Pozsony megyében az állástalanok aránya továbbra is 2,6 százalék körül mozog, Besztercebánya, Eperjes és Kassa megyében is meghaladja a 10 százalékot. Nyitra megyében ez 4,7, Nagyszombat megyében pedig 6,2 százalék.
Külföldre több mint 118 ezren járnak dolgozni, a legtöbben Németországba (29 ezer), Ausztriába (28 ezer) és Csehországba (22,5 ezer). Többségük az építőiparban, iparban, az egészségügyben és a szociális szférában helyezkedett el. A külföldön munkát vállalók többsége a nagyobb munkanélküliséggel küszködő régiókból származik, a legtöbben, mintegy 31 ezren Eperjes megyéből járnak el külföldre dolgozni.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »