Matovič és Sulík továbbra is az utalványok miatt hadakozik

Matovič és Sulík továbbra is az utalványok miatt hadakozik

A kormány szerdán több olyan intézkedést is elfogadott, amellyel a járványhelyzet visszaszorítását, valamint a lezárások miatt gazdasági károk enyhítését szeretnék elősegíteni. Az egyik ilyen javaslat az úgynevezett oltási utalványokra vonatkozik, amely továbbra is gerjeszti a feszültséget Igor Matovič és Richard Sulík között.

Ahogy arról beszámoltunk, az SaS és az OĽaNO sokáig nem tudott egyezségre jutni az oltási utalványokkal kapcsolatban. A javaslattal Igor Matovič (OĽaNO) pénzügyminiszter rukkolt elő. Lényege, hogy a 60 év felettiek, akik karácsonyig beoltatják magukat, jogosultak lesznek egy 500 euró értékű utalványra, amelyeket az éttermekben, kávézókban, wellnessközpontokban, hotelekben, panziókban és egyéb vendéglátóhelyeken használhatnak fel. A pénzügyminiszter szerint így két legyet ütnek egy csapásra, hiszen motiválják az időseket az oltás beadására, és a pénzt abban az ágazatban költik el, amelyet a járvány a leginkább sújtott. Matovič elképzelése 500 millió euróba kerül az államnak.

A pénzügyminiszter javaslatával az SaS nem értett egyet. Richard Sulík (SaS) gazdasági miniszter az ülés után azt mondta, sem ő, sem Branislav Gröhling oktatási miniszter nem szavazott a dokumentum mellett. Sulíkék úgy vélik, egy olyan korcsoportot szeretnének az oltás beadatására ösztönözni, amelynek a nagy része egyébként is felveszi a vakcinát, vagyis az 500 millió euróból legalább 400-at feleslegesen költenek el. A gazdasági tárcavezető megjegyezte, Szlovákiának már vannak tapasztalatai az efféle utalványokkal, elég csak Andrej Danko (SNS) korábbi házelnök üdülési csekkjeire gondolni, amely miatt Szlovákia konfliktusba került az Európai Unióval. Sulík úgy gondolja, Matovič utalványai is hasonló sorsra jutnak, amennyiben a javaslatot jóváhagyja a parlament.

Jelenleg tehát úgy tűnik, hogy a szavazás során az OĽaNO és a Sme rodina nem számíthat az SaS támogatására. A gazdasági miniszter azt mondta, pártja jelen lesz a szavazáskor, és vagy tartózkodni fognak vagy pedig ellene fognak szavazni. Ez azt jelenti, hogy Matovičéknak szüksége lesz az ellenzéki képviselők támogatására is. Robert Fico, a Smer elnöke viszont már jelezte, pártja nem támogat efféle utalványokat, szerinte az lenne a megoldás, ha a pénzt egyenesen a nyugdíjasok számlájára költené. Kérdés, milyen állásponton van Peter Pellegrini, a Hlas vezetője. Korábban azt mondta, az alapötlettel nincs gondja, viszont másképpen is el tudná képzelni a pénzösszeg kifizetését: 200 eurót egyenesen a számlára, 300 eurtó pedig motivációként.

Matovič a Facebook-oldalán bírálta az SaS döntését.

„Sajnos a parlamentben minden bizonnyal az ellenzék is szembemegy majd a nyugdíjasok és a leginkább sújtott vállalkozók megsegítésével… a javaslat pedig nem megy át. Meglátjuk, kinek értékesebb a nyugdíjasok élete mint a kínos politikai játékok”

Hírdetés

 – üzente a pénzügyminiszter.

A másik vitatott pont a helyszíni oktatás megszüntetése volt. Branislav Gröhling a kormányülés után elmondta, Matovič tiltakozás ellenére is nyitva maradnak az iskolák. A tárcavezető úgy véli, nem a helyszíni oktatás miatt van ilyen nehéz helyzetben Szlovákia, hanem az alacsony átoltottság miatt, ezért továbbra sem engedélyezi az intézmények országos lezárását. Néhány járásban viszont a regionális közegészségügyi hivatalok szakértői úgy döntöttek, hogy bezárják a középiskolákat és az általános iskolák felső tagozatait. Gröhling elmondta, jelenleg a diákok 80 százaléka vesz részt a helyszíni oktatásban, a többiek otthonról tanulnak. Hozzátette, a diákok 1,7 százaléka, vagyis mintegy 13 500 diák fertőződött meg a koronavírussal. A tanároknál 4300 pozitív esetet jegyeznek.

Ahogy a koalíció vitájából is látszik, a jelenlegi lezárások leginkább a vendéglátóiparban okoznak hatalmas gazdasági károkat. A lockdown negatív hatásainak enyhítésére a közlekedési minisztérium beterjesztett egy javaslatot, amely megteremti a jogi feltételeket ahhoz, hogy a vendéglátósok bevételkiesését 2022 decemberéig megtéríthessék. Ugyanez a javaslat teszi lehetővé, hogy a mostani károkat visszamenőleg, jövő év tavaszán kifizessék.

„Feltételezhető, hogy az idegenforgalomban tevékenykedő vállalkozókat 2022 első negyedévében súlyosan megviseli majd a világjárvány, és szükség lesz a veszteségeik megtérítésére”

– áll a javaslat indoklásában. A dokumentumot elfogadta a kabinet, a közlekedési minisztérium pedig azzal számol, hogy a javaslat azonnal a parlament elé kerül, ahol gyorsított eljárásban szavaznak róla a képviselők.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »