Októberben 439 emberéletet követelt a koronavírus Szlovákiában – tájékoztatott a Statisztikai Hivatal (ŠÚ SR). Az adatok alapján továbbra is az idősek számítanak a legveszélyeztetettebbnek.
Idén októberben 5353-an hunytak el az országban, ami az előző öt év átlagához képest 15,8 százalékos többlethalálozási arányt jelent. Április óta nem volt ilyen magas az elhunytak száma, és ebben nagy szerepet játszik a koronavírus-járvány felerősödése is. Szeptemberben, a harmadik hullám kezdetén 103 halálesetet jegyeztek, októberben viszont ez a szám több mint a négyszeresére nőtt, egész pontosan 439 áldozatra.
Ha az idei októbert a tavalyival hasonlítjuk össze, akkor egy kicsit jobban állunk, hiszen akkor 488 emberéletet követelt a fertőzés.
„A halálesetek száma 10 százalékkal volt alacsonyabb, mint tavaly októberben, amikor a járvány második hullámának következményei határozottabban is jelentkeztek. A koronavírus most a negyedik leggyakoribb halálozási oknak számít, az összes elhunyt mintegy 8 százaléka ebbe a betegségbe halt bele. Az előző három hónaphoz képest ez nagy növekedés”
– magyarázta Zuzana Podmanická, a hivatal népességügyi osztályának vezetője.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy a halálesetek szempontjából a második hullám tetőzése csak 2020 decemberében, illetve 2021 első három hónapjában következett el. Januárban ugyanis 3429, februárban 3209, márciusban pedig 2848 halálos áldozata volt a betegségnek. Ebben a három hónapban a koronavírus volt a leggyakoribb halálozási indok az országban.
Azt, hogy a harmadik hullám pontosan mikor éri el a tetőpontját, nem tudhatjuk. A fertőzés terjedése nagyban függ attól, hogy a lakosság mennyire tartja majd be az óvintézkedéseket, amelyeket a kormány a múlt héten vezetett be. A miniszterek egyelőre kéthetes lezárásról beszéltek, majd ezt követően átértékelik a helyzetet, és eldöntik, hogy mik legyenek a járványkezelés következő lépései.
Vladimír Lengvarský (OĽaNO) egészségügyi miniszter azonban nem túl bizakodó, elmondása szerint a lockdown akár karácsonyig is eltarthat. Hogy ez mennyire lesz elegendő a vírus megfékezésére, a következő hetekben derül ki. Ha viszont a halálozási mutató követni fogja a második hullám alatt mért tendenciát, akkor a neheze még csak most következik.
A már említett 5353 áldozat közül 4140 már 65 évnél is idősebb volt. Ez azt jelenti, hogy 10 halálesetből 8 ebben a korosztályban történt. Ennek fényében nem meglepő, hogy a többlethalálozási mutató is a 65 és 74 év közti korcsoportban volt a legmagasabb (24 százalék). A második legmagasabb többlethalálozást a 75 év feletti korosztályban mérték (16 százalék). Ez is alátámasztja, hogy a koronavírus továbbra is az idősekre jelenti a legnagyobb veszélyt.
Ami a területi felosztást illeti, általánosságban elmondható, hogy azokban a régiókban, ahol magas az átoltottság, alacsonyabb a többlethalálozás, mint azokon a területeken, ahol kevesebben oltatták be magukat. A legnagyobb többlethalálozást Eperjes megyében mérték, ahol az előző öt év átlagához képest 42 százalékkal több haláleset történt. Szintén magas volt az arány Zsolna megyében (22,7 százalék), Nyitra megyében (15,2 százalék) és Kassa megyében (15 százalék). Ehhez képest Pozsonyban, ahol a teljes lakosság közel 62 százaléka védett, nem is volt többlethalálozás, vagyis idén októberben kevesebben hunytak el, mint az előző öt év októberi átlaga.
Bár egyre gyakoribb halálesetnek számít a koronavírus, októberben még jócskán elmaradt azoktól a betegségektől, amelyek már hosszú évek óta a legtöbb áldozatot szedik az országban. Az első helyen továbbra is az érrendszeri megbetegedések állnak, amelyek az összes októberi haláleset 43 százalékáért voltak felelősek (konkrét számokba kifejezve 2322 áldozatról van szó). A második leggyakoribb oknak a daganatos megbetegedések számítottak (1165 áldozat), a harmadik helyen pedig a légzőrendszerrel kapcsolatos betegségek állnak (524 áldozat). Mint említettük, a koronavírus a negyedik helyen van, ami az előző hónapokhoz képest jelentős romlást jelent, hiszen augusztusban még csak a tizenkettedik, szeptemberben pedig csak a hatodik leggyakoribb indoknak számított.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »