Már nagyjából sejteni lehet, milyen tüneteket okoz az omikron-variáns

Már nagyjából sejteni lehet, milyen tüneteket okoz az omikron-variáns

Az elmúlt két napban másról sem szólnak a hírek a koronavírus-kapcsán mint a Dél-Afrikában felbukkant új vírusvariánsról, az omikronról. Az omikron Afrikából indulva gyakorlatilag szétfutott a világban, Ausztriában és Csehországban már megtalálták, csak idő kérdése, hogy Szlovákiában és Magyarországon is felbukkanjon.

Szerencsére nem vagyunk teljesen eszköztelenek. A kórházak és laborok az elmúlt másfél évben ugrásra készen figyelték az új mutációk, variánsok felbukkanását, így nem véletlen, hogy az omikronról is szinte óránként érkeznek új és fontos információk.

Ha még tudományos alapossággal nem is tárták fel, pontosan milyen tünetekkel jár az új variáns fertőzése, a lényeget már nagyjából tudjuk!

Hírdetés

A vírusvariánst bejelentő dél-afrikai orvos, dr. Angelique Coetzee beszámolója alapján szokatlan tüneteket produkáltak az omikron variánssal megfertőződött páciensek. Teljesen elmaradt náluk a COVID-ra oly’ jellemző íz- és szaglásvesztés, sőt, a legtöbb náthás, influenzás tünet is. Keveset köhögtek, nem folyt az orruk, nem jeleztek ízületi fájdalmakat. 

Coetzee maga is úgy fogalmazott, „szokatlan, de enyhe tünetek” jelentkeztek az első pácienseknél. Szinte az összes betege azzal jelent meg nála a rendelőben, hogy rendkívül fáradtnak érzi magát, egy hatéves kisfiúnak pedig, aki elsők között fertőződhetett meg az omikronnal, rendkívül magas volt a pulzusa. Coetzee szerint az első „omikronos” betegei november elején bukkantak fel pretoriai rendelőjében. A szakember végül november 18-án értesítette a dél-afrikai közegészségügyet miután egy pozitívan tesztelt, négytagú családnál észlelte a szokatlan tünetegyüttest.

Az omikron egyébként fénysebességgel terjed Dél-Afrikában. Múlt héten összesen találtak 550 új fertőzöttet, ezen a héten már napi(!) négyezer mintában erősítették meg az új variáns jelenlétét.

Coetzee azt mondja, bár az összes páciense néhány napon belül felgyógyult, az omikront nem szabad félvállról venni, hiszen egyelőre nagyon kevés a tapasztalunk a variánssal kapcsolatban. A dél-afrikai orvos páciensei kivétel nélkül fiatal, vagy legfeljebb középkorú, egyébként egészséges emberek voltak. Mivel Dél-Afrikában mindössze a lakosság 6%-a 65 év felettil az ottani adatok alapján nem lehet érdemi következtetéseket levonni azzal kapcsolatban, miként terjed és milyen tüneteket okoz az idősek körében a vírus. Európában azonban elsősorban erre kell tekintettel lennie a járványügyi szakembereknek – állítja a dél-afrikai szakember.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »