Vitaminok, amelyek 40 felett kötelezőek

Vitaminok, amelyek 40 felett kötelezőek

Negyven év körül testünk nem úgy működik már, mint húsz éves korában. Izomtömegünk csökken, nagyobb az elhízás veszélye, és megnő a krónikus betegségek kockázata is. Jobban kell vigyáznunk magunkra és ehhez más tápanyagokat is kell fogyasztanunk. Az alábbiakban ezeket vesszük sorra.

40 felett a B12-vitaminnak mindenképpen a polcon a helye. Míg a fiatalabbak szervezete könnyedén felveszi a B12-vitamint a csirke- és halhúsból, tejtermékekből és tojásból, az idősebbek már gondban lesznek – ilyenkor kell elővennünk a multivitaminokat vagy táplálékkiegészítőket. Naponta 2,4 milligrammot kellene bevinni belőle, de ha több sikerül, azzal sincs gond – a B12 vízben oldódik és a vizelettel gond nélkül távozik a szervezetből – írja a Házipatika.com.

A kalciumról ismeretes, hogy csökkenti a csonttörések kockázatát, menopauza utáni nőknél pedig csökkenti a szívroham és a stroke előfordulását is. És ugyan csontjaink a legtöbb kalciumot 30 éves korunk előtt veszik fel, attól még életünk későbbi részében is hozzájárul a megfelelő csontegészség megtartásában, emellett izom-, ideg- és szívműködésünkért is felelős. 40 éves korunk előtt nincs akkora szükségünk a kalciumra, de utána már egyre inkább – 40 és 50 éves kor között napi 1000, utána napi 1200 milligramm az ajánlott mennyiség. Mindezt tejfélékből, tofuból, szardíniából, brokkoliból, mandulából és spenótból tudjuk beszerezni.

A D-vitamin azért is annyira fontos 40 év felett, mert ez segít megóvni az időskori megbetegedésektől. A D-vitamin-hiányt korábbi kutatások kötötték már össze cukorbetegséggel, szívproblémákkal, szklerózissal, illetve mell-, vastagbél- és végbélrákkal, ezen problémák pedig annál esélyesebbek, minél idősebbek vagyunk. Ráadásul a D-vitamin szükséges ahhoz, hogy képesek legyünk megfelelően feldolgozni a kalciumot.

Hírdetés

Mindezt tablettákon és táplálékkiegészítőkön kívül halból, tej- és gabonafélékből tudjuk beszerezni, ezeket viszont nem tudjuk megfelelően feldolgozni. A legjobb D-vitamin-forrás még mindig a napfény. Emellé (vagy ehelyett, évszaktól függően) D3-vitamint érdemes szedni, legalább napi 600 IU-t (50 év felett napi 800 IU-t). Persze ennél többet is szedhetünk: többen napi 4000 nemzetközi egység szedését javasolják. (Az IU, az angol international unit, nemzetközi egység rövidítése, ami anyagmennyiséget mér biológiailag aktív anyagok biológiai hatása alapján. Részletes táblázatot itt talál.)

Segít a vérnyomás szinten tartásában, ez pedig kifejezetten fontos a 40 feletti nőknek, akiknél nagyobb valószínűséggel jelentkezhet a magas vérnyomás. Emellett segít a kalcium megfelelő feldolgozásában, ideg- és izomrendszerünk, valamint vércukorszintünk megfelelő szinten tartásában. Ha egészségesen táplálkozunk, biztos, hogy a megfelelő mennyiséget fogyasztjuk belőle (40 feletti nőknél a szükséges mennyiség napi 320 milligramm). Elsősorban sötétzöld levelű zöldségekben, babban, szójában, diófélékben és avokádóban találhatjuk meg. Óvatosan a túlevéssel: a túl sok magnézium hasmenés, hányingert, görcsöket okozhat!

A kálium életkortól függetlenül segít a vérnyomás szinten tartásában, a menopauza után lévő nőknél pedig csökkenti a stroke kockázatát. Elég napi 2 grammot fogyasztani belőle. Ehhez elég egy jó étrendet tartani: banánból, édesburgonyából, babból és lencséből megfelelő mennyiséghez jutunk. Külön azért nem nem érdemes fogyasztani, mert a túl sok kálium károsítja a bélcsatornát és a szívet.

Ezen zsírsavak számos egészségügyi előnnyel járnak: csökkentik az időskori panaszok számát, a szívroham esélyét, a vérnyomást és a koleszterinszintet, valamint késleltetik a szellemi romlás folyamatát. A University of California egyik nemrégiben publikált tanulmánya szerint nagyobb agya van azoknak, akik rendszeresen fogyasztanak omega-3 zsírsavakat és jobban teljesítenek memóriatesztes, illetve absztrakt gondolkodási teszteken. Ezen zsírsavakat halakban, gesztenyében, leveles zöldségekben találhatjuk meg nagyobb mennyiségben, de táplálékkiegészítőt is szedhetünk: alapesetben napi 500 milligrammot, szívproblémákkal 800-1000, magas trigliceridszint esetén pedig 2000-4000 milligrammot.


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »