„A kórházreform legnagyobb vesztesei a leszakadó régiók lesznek”

„A kórházreform legnagyobb vesztesei a leszakadó régiók lesznek”

Mindenkinek egyenlő joga van a minőségi egészségügyi ellátáshoz, tekintet nélkül arra, hol él. Ahogy nyugaton, úgy az ország déli és keleti részén is – figyelmeztetnek a Szövetség politikusai, akik újabb 20 ezer aláírással tiltakoztak a kórházak leminősítése ellen.

A tervezett kórházreform rendkívül megosztja a közvéleményt, s egyelőre a politikusoknak sem sikerült közös nevezőre jutniuk az egészségügyi ellátás átszervezését illetően. Eduard Heger (OĽaNO) kormányfő és Vladimír Lengvarský (OĽaNO-jelölt) állítják, a reformot már nem lehet tovább halasztani, Boris Kollár (Sme rodina) házelnök viszont továbbra is ellenzi a változást, ami szerinte a kórházak bezárásához vezet.

Leszakadó régiók
A Szövetség képviselői kedden felszólították a parlamenti képviselőket, ne hagyják jóvá a tervezet jelenlegi változatát, mert az negatívan érinti a déli, illetve keleti régiók lakosait. „Azért állunk itt a parlament előtt, mert a honatyák napirendre tűzték a kórházreform megtárgyalását. A reformnak a helyzet javításáról kellene szólnia, úgy tűnik viszont, hogy ehelyett a leépítésről szól. A legfájóbb, hogy ez a leépülés ismét a dél- és kelet-szlovákiai régiókat érinti leginkább” – mondta Forró Krisztián, a Szövetség elnöke. „A reform legnagyobb vesztesei így ismét a dél- és kelet-szlovákiai leszakadó régiók lesznek. Ezt nem engedhetjük meg” – hangsúlyozta a magyar párt elnöke.

70 ezer aláírás
Hozzátette, a Bodrogköz képviselői 20 ezer aláírással érkeztek Pozsonyba, a kórházreform ellen indított petícióban arra kérik a parlamenti képviselőket, hogy ne vegyék el tőlük a kórházaikat. Emlékeztetett, pár hete a gömöriek 37 ezer aláírást adtak le ugyanezzel a céllal, a felsővízköziek pedig 17 ezer ember támogatását szerezték meg a kórházak megtartására.

Hírdetés

Tiltakozunk Dél- és Kelet-Szlovákia leépítése ellen, követeljük, hogy a kormány hallgassa meg az emberek kérését”

– szólította fel a kormányt, mondván: a régiókban a fejlesztésre kellene fektetni a hangsúlyt. Az egyes járásokból immár 70 ezer aláírás gyűlt össze, így Forró szerint a szaktárcának is komolyan foglalkoznia kell az üggyel.

Nővér- és orvoshiány
Pataky Károly, Királyhelmec polgármestere rámutatott, az elmúlt évtizedekben az egyes kormányok elhanyagolták a keleti régiókat, ezért nem tűrhetik, hogy azt a keveset is elvigyék, ami a vidéken megmaradt. „Erősíteni kell a nővérek és az orvosok állományát” – mondta a polgármester arra utalva, nem a reform gondolatát utasítják el, hanem azt, hogy leminősítsék a vidéki kórházakat.

A tárca kertel
Cziprusz Zoltán városi és megyei képviselő beszámolt az egészségügyi miniszter válaszáról a rimaszombati kórház tervezett leminősítése ellen leadott petícióval kapcsolatban. Egy hónappal a 37 ezer aláírás leadását követően egy „semmitmondó választ” kaptak a szaktárcától. Cziprusz állítja, az egészségügyi miniszter a szavakkal játszva próbált kibújni a felelősség alól, s azt mondta, nem tervezik bezárni a rimaszombati kórházat. A képviselő azonban hangsúlyozta, a petícióban a leminősítés ellen tiltakoztak, ami a régióban az egészségügyi ellátás megszűnésével járna. Elképzelhetetlennek tartja egy olyan központi intézmény leépítését, mint a rimaszombati kórház, ahova közel 150 ezer ember tartozik. Emlékeztetett, ha néhány intézményt sikerül is megmenteni, és felsőbb besorolást szerezni a reformtervezet alapján, számos kórház így is elveszíti jelenlegi működési formáját. Épp ezért arra kéri a parlamenti képviselőket, ne hagyják jóvá a beterjesztett törvényjavaslatot. „A minisztérium, valamint a kormány dolgozzon ki egy új egészségügyi reformot, ami megerősíti az egyes régiókban az egészségügyi ellátást, és a 21. századnak megfelelő szintre emeli azt” – zárta a politikus.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »