Hazardíroznak a lakosság egészségével, engedtek a populista nyomásnak… Ilyen reakciókat is kiváltott, hogy megváltoztatták a pápalátogatásra vonatkozó szabályokat, pontosabban, hogy tesztelt oltatlanok és a koronavíruson átesettek is találkozhatnak a Szentatyával. De mit szólnak mindehhez a szakértők?
Többen közülük felelőtlen döntésnek tartják a szabályok lazítását, ráadásul éppen akkor, amikor Szlovákiában rohamosan nő az új fertőzöttek száma.
Boris Klempa virológus egyenesen nagy hibának tartja a döntést, Zuzana Krištúfková járványügyi szakember szerint egy ilyen változtatás növeli a járványgócok kialakulásának esélyét.
Sajnálatát fejezte ki a püspöki konferencia döntése fölött Andrej Stančík, az OĽaNO képviselője is, közösségi oldalán. Szerinte ez óriási hazárdjáték, ami csúnyán meg fogja bosszulni magát és az áldozatok számát is emelheti.
Az egészségügyi minisztérium arra figyelmeztet, hogy a konkrét feltételeket maga a szervező szabja, az érvényes járványügyi előírásoknak megfelelően. Arra kéri a pápalátogatáson részt vevőket, hogy szigorúan tartsák be a szabályokat, nemcsak a szentmiséken, de az egyes szektorokban vagy éppen a tömegközlekedési eszközökön is. Hasonlóan látja a helyzetet Eduard Heger kormányfő is, aki szóvivőjén keresztül üzente, hogy
semmilyen módon sem avatkozott bele a szabályok megváltoztatásába.”
A döntést Szlovákia Püspökeinek Konferenciája hozta meg, amely köteles betartani a Közegészségügyi Hivatal rendelkezéseit.
Ferenc pápa szeptember 12-én Budapest központjában tart szentmisét, ahová mindenféle megkötés nélkül érkezhetnek a zarándokok, sem védettségi igazolvány, sem teszt, sem arcmaszk nem kötelező.
Ehhez képest nálunk sokkal szigorúbb szabályok vannak. Ivan Bošňák, az Adatok Pátosz Nélkül (Dáta bez pátosu) elemzője helyesli a püspökök döntését. Szerinte ez nyugalmat hozhat a társadalomba. Eddig ugyanis többféle szabály volt érvényben a stadionokban, a repülőnapokon és a pápalátogatás idejére is. Szerinte az is jó, hogy már biztosan tudjuk, nem vesz részt rajta 350 ezer ember. Nagyon úgy fest, hogy csak 50 ezren lesznek.
Richard Kollár matematikus szerint nagy kár, hogy a pápa éppen szeptemberben látogat el hozzánk.
Kicsit szerencsétlen volt ennek a tömegrendezvénynek a szeptemberre való időzítése. Nagy kár, hogy nem sikerült realizálnunk valamikor júliusban vagy augusztusban, amikor problémamentes lehetett volna és nem is lett volna szükség semmilyen speciális kommunikációra”
– fejti ki Kollár.
Ennek ellenére úgy véli, a Szentatya látogatása csak csepp a tengerben, hiszen több mint 700 ezer gyermek már visszatért az iskolákba, az emberek munkába járnak, a kocsmák és vendéglátóhelyek teraszairól az emberek szeptember közepén már a belső helyiségekbe húzódnak be. Vagyis a fertőződés veszélye eleve nagyobb, a pápalátogatás nem sokat ront a helyzeten.
Bošňák is máshol látja a fertőzés veszélyét. Úgy véli, az esküvőkön és családi eseményeken nagyobb eséllyel kapjuk el a vírust. Ezek is zárt térbe kerülnek át és sokkal kötetlenebb ott a szórakozás. A pápalátogatás idején viszont szigorú ellenőrzések várhatók és eleve regisztrációhoz kötött a részvétel.
Nagy tömegrendezvényeket tartani, ráadásul úgy, hogy oda az egész országból érkeznek emberek, 5-8 órás oda-visszautazással, Bošňák szerint nem jó ötlet.
Az Adatok Pátosz Nélkül vasárnap figyelmeztetett arra, hogy Szlovákia jelenleg vezeti az új esetszámok listáját Európában.
Az utóbbi hét napban 1 204 fertőzöttet szűrtek ki, ami az előző héthez képest 77 százalékos emelkedést jelent. Ez pedig a legnagyobb mértékű emelkedés az európai országok között.
„Bizonyára könnyebbség, hogy csak a fertőzöttekről van szó, nem ez a legfontosabb paraméter, de 7 százalékuk kórházba kerül. Ezt kell figyelni ” – fűzi hozzá az Adatok Pátosz Nélkül.
Zuzana Krištúfková járványügyi szakember, a konzílium tagja nem tartja szerencsésnek a püspökök döntését, kockázatosan tartja az oltatlanok részvételét, mert az jelentősen felgyorsíthatja a járvány terjedését.
Különösen azért, mert a pápával nagyon sok idős, beteg, gyenge immunrendszerű ember akar találkozni. Ha csak a beoltottak vehettek volna rajta részt, a kockázat sokkal kisebb lenne.
Meg kell akadályozni a csoportok keveredését véli Richard Kollár, és az már fél főnyeremény, ha csak néhány tízezer és nem néhány százezer embert kell egymástól elkülöníteni. Az egyes szektorokba besoroltaknak együtt is kell utazniuk, étkezniük, elszállásolva lenniük. Fontos tényező az is, hogy a rendezvények szabadtéren lesznek.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »