Sokan gyűjtik a környezetünkben található gyógynövényeket, melynek forrázatát télen teaként fogyasztják. Akadnak szép számmal, akik a tavasztól kora őszig található fűszer- és gyógynövényekből szirupot, kivonatot, esszenciát készítenek a téli hideg időkre, a betegség megelőzésére vagy a meghűlés gyógyítására.
Az „Isten patikájában” található, májustól októberig virágzó lándzsás útifűből (Plantago lanceolata) könnyen elkészíthető a gyógyító szirup, ami köhögéscsillapító, nyák- és hurutoldó. A nyár és ősz folyamán gyűjtött, megszárított leveléből a tél folyamán teát, forrázatot is készíthetünk, esetleg más felső légúti megbetegedéseknél alkalmazható gyógynövényekkel vegyítve (pl. kamilla, hársfa, bodzavirág, kakukkfű).
A lándzsás útifű népi elnevezései: kígyófű, kígyónyelvűfű, lúdnyelvűfű, hálófű, gyíkfű. Mezőkön, réteken, erdőszéleken gyakori növény. Egész Európában, sőt csaknem az egész világon elterjedt. Fő hatóanyaga az aukubin glikozid, de tartalmaz még polifenolokat, nyálka-poliszacharidokat, C-vitamint, cserzőanyagot, kovasavat, káliumot, cinket.
A légutak gyulladásos megbetegedéseiben, köhögés csillapítására, köptetőkén, toroköblítőként használják baktériumölő, gyulladáscsökkentő hatása miatt. Összezúzott levele hasznos gyógyír lehet rovarcsípések, kisebb égési sérülések esetén. Sok dohányos állítja, hogy az útifű teája segít a dohányzásról való leszokásában.
A leveleket alaposan mossuk át egy tálban, többszöri vízcserével. Ezt követően szárítsuk meg, majd vágjuk nagyjából centiméteres darabokra. Ezt követően az előre sterilizált üvegbe kezdjük rétegezni. Indítsunk kb. kétujjnyi magasságig levelekkel, melyeket alaposan nyomkodjunk is le az üveg aljára. Ezt kövesse egy ujjnyi magas cukorréteg, majd jöhetnek ismét a levelek. Addig folytassuk a rétegezést, míg megtelik az üveg. Tegyük napos, meleg helyre, mintha kovászos uborkát készítenénk. Két-háromnaponta egy fakanál segítésével nyomkodjuk le.
Körülbelül másfél hónap után kész is a jótékony hatású, köhögéscsillapító, káros adalékok nélküli szirup, melyet leszűrve, hűtőben akár egy évig is tárolhatunk.
(Berényi Kornélia/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »