Az edzés legfurcsább mellékhatásai

Az edzés legfurcsább mellékhatásai

Azt mindenki tudja, hogy az izomláz, az izzadtság és a testszag teljesen normális az edzések után, de arról senki sem szól előre, hogy a viszketés, a könnyezés és a telefújt zsebkendők is azok.

Alábbi listánkban az edzés kevésbé ismert – de teljesen természetes – velejáróit járjuk körbe – írja a Házipatika.com.

Miért történik ez? Az edzés hatására folyamatosan kitágulnak, majd összeszorulnak az orrmelléküregeinkben lévő véredények, emiatt pedig orrunk és szemünk is „beindul”. Ez normális, viszont ha orrunk nem csak „csepeg”, hanem kifejezetten folyik, akkor inkább az edzés miatt bekövetkezett rhinitis állhat a hátterében.

Ez szimptómáit tekintve ugyanolyan, mint egy szezonális allergia – ha elég figyelmesek vagyunk, még azt is megfigyelhetjük, hogy akkor jelentkezik, amikor növeljük az edzés intenzitását, ugyanis ilyenkor a véredények a normálisnál nagyobb mértékben nyomódnak össze.

Mit tegyünk ez ellen? A beltéri edzés segíthet abban, hogy távol kerüljünk a minket irritáló anyagoktól – a pollenektől vagy a kipufogógáztól, ezek ugyanis beindítják az orrmelléküregek működését. Az orrspray-használat szintén segíthet.

Miért történik ez? Szívünk több vért pumpál munkát végző izmainkba, ennek hatására a hajszálerek megtelnek, kitágulnak, ingerlik a körülöttük lévő idegsejteket, az agy ezen ingereket pedig viszketésként fogja fel.

Mit tegyünk ez ellen? Az egyetlen dolog, amit ilyenkor tehetünk, az az, hogy szigorúan tartjuk az edzésrutint. Ha ugyanis rendszeresen edzünk, agyunk hozzá fog szokni ahhoz, amit csinálunk és elkezdi hanyagolni az ezekre adott reakciókat (például a viszketést). De vigyázzunk – ha kihagyunk egy vagy több edzést, a viszketés annál erősebben tér majd vissza. Jeget érzünk a gyomrunk helyén

Miért történik ez? A testünk nem arra figyel, hogy emésszünk, hanem inkább arra, hogy jól hajlítsuk az izmainkat vagy jó tempóban fussunk. Emiatt a vér nem a gyomrunk környékén lesz, hanem azon izmoknál, amiket éppen működtetünk. Emiatt sok hő is szabadul fel a bőrünkről – a gyomrunk körül lévő aktívabb területek felmelegednek, emiatt pedig hidegebbnek fogjuk érezni a gyomrunkat.

Hírdetés

Mit tegyünk ez ellen? Ez a jelenség teljesen normális, úgyhogy ez ellen nem sok mindent tudunk tenni. Ha viszont hányingerünk vagy fejfájásunk is jelentkezik ezzel egy időben, esetleg szédülünk vagy nyirkos a bőrünk, akkor azonnal hagyjuk abba az edzést és beszéljünk orvosunkkal. (A nyirkos bőr jelezhet szívrohamot vagy hőkimerültséget is, úgyhogy vegyük komolyan.)

Miért történik ez? Edzés közben belső szerveink zötykölődnek, emiatt érezhetjük azt, hogy ürítenünk kell. Ez futás közben gyakoribb, mint ha bicikliznénk vagy ellipszisgépen munkálkodnánk. Amellett pedig, hogy a véráramlást beleinkről a munkavégző izmokra visszük át, a fokozott bélmozgásban szerepet játszhat az is, hogy mennyire izgulunk, mikor ettünk utoljára, mennyire vagyunk stresszesek vagy hidratáltak.

Mit tegyünk ez ellen? Próbáljunk nem enni az edzés előtti pár órában, már ha ez lehetséges. Kerüljük a nehezebb, rostgazdag, nagy zsírtartalmú ételeket, a mesterséges édesítőszereket és a koffeint, ugyanis ezek mind beindíthatják gyomorműködésünket. Intenzív mozgás (például verseny) előtt végezzünk gyors bemelegítést, ezzel ugyanis beleinket is beindítjuk és még éppen el tudunk menni a vécére, mielőtt elkezdődik az igazán intenzív edzés.

Miért történik ez? A vér nem a beleink környékén mozog, a gyomrunk tartalma pedig összerázódik. Egészen addig, amíg nem szokunk hozzá az intenzív mozgáshoz, jegyezzük meg: esélyes, hogy minden visszajön.

Mit tegyünk ez ellen? Ne együnk olyan ételeket, amik lelassítanak. Kerüljük a sok rostot. Kísérletezzünk különféle italokkal: igyunk vizet, sportitalt vagy akár felhígított limonádét, nézzük meg, hogy melyikkel vagyunk a leghatékonyabbak. A hányás teljesen normális abban a fázisban, amikor hozzászokunk az aktív mozgáshoz, azt viszont nem szabad elfelejtenünk, hogy ilyenkor folyadékot és üzemanyagot veszítünk – ne maradjunk utána dehidratáltak. (Ha viszont a hányás huzamosabb ideig jelentkezik, menjünk orvoshoz.)

Miért történik ez? Több oka is lehet: a vér inkább a lábunkban van, túl meleg van vagy túl hirtelen hagytuk abba az edzést. A helyzet iróniája, hogy minél fittebbek vagyunk, annál valószínűbb, hogy ilyet tapasztalunk. Ez azért van, mert az edzés hatására szívünk több vért tud felvenni, a szív felé menő véráram viszont csökken, ha huzamosabb ideig állunk. A szívbe kevesebb vér halad és kevesebb vér töltődik újra oxigénnel, az agyunk pedig nem szereti ezt – ezt a szédüléssel adja tudtunkra. Nem ez az egyetlen oka a szédülésnek: a dehidratáltság vagy az alacsony vércukor hatására szintén történhet velünk ilyen.

Mit tegyünk ez ellen? Ne hagyjuk abba azonnal a mozgást edzés után, vagy üljünk le, de ne álljunk pihenésképpen. Ha tovább mozgunk vagy leülünk, akkor a vért a szívünk felé mozgatjuk. Igyunk is, tartsuk magunkat hidratáltan. Figyeljünk magunkra és testünk jelzéseire: az ilyenkor jelentkező szédülés a szívroham első jele is lehet, ha többször tapasztalunk ilyet, menjünk orvoshoz.

Miért történik ez? Szoros a cipőnk és túl nagy nyomás nehezedik lábunk valamelyik részére. Az is lehet, hogy melegben a lábaink megdagadnak, bár ezt akár a lábujjakhoz vezető idegek gyulladása is okozhatja.

Mit tegyünk ez ellen? Mozgassuk meg nagylábujjainkat edzés közben, ha tudjuk – ettől ugyanis jobb lesz a vér áramlása. Figyeljünk arra is, hogy a lehető legkényelmesebb cipőt hordjuk. Ha új cipőre van szükségünk, vásárlás előtt próbáljuk fel, ne online vegyük meg!


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »