Ha nem szeretnénk, hogy órákat kelljen töltenünk az eldugult lefolyó okozta károk elhárításával, érdemes tudni, mik azok az anyagok, hulladékok, amiket jobb, ha nem öntünk bele, hanem inkább valami más módot találunk a kidobásukra.
A dugulások, eltömődések egyik első számú felelőse, amely más anyagokkal keveredve komoly akadályok képződését okozhatja. A majonézt és a salátaönteteket sem érdemes a lefolyóba önteni – írja a Házipatika.com.
Különösen olvasztott formában „veszélyesek”, mert kihűlve ismét megszilárdulnak, és vízhatlan akadályokká alakulnak a csövekben.
A szalonna vagy húsok sütéséből visszamaradt, olvadt zsírt sem szabad a lefolyóba tölteni, mert akárcsak a vaj vagy a margarin, kihűlés után megszilárdul, és összegyűjti, majd egyetlen szilárd dugóvá alakítja a csőben lévő egyéb szennyeződéseket.
A tojáshéjat is legjobb a kukába dobni, vagy komposztálni, mert a héj károsíthatja a csöveket, és akár egészben marad, akár kis darabokra törik, könnyen dugulást okozhat.
Mivel nem oldódik fel teljesen vízben, olajjal és egyéb szennyeződésekkel keveredve nagyon komoly akadályokat képezhet a csőrendszerben.
A benne lévő liszt vagy gríz miatt a lefolyóba került kis tésztadarabok egyre nagyobb és nagyobb gombóccá állhatnak össze. Emiatt fontos, hogy például lisztet se öntsünk a csőbe soha, mert vízzel keveredve gyakorlatilag egyfajta ragasztóvá alakul.
Bár a rizsszemek könnyedén lesiklanak a lefolyón, később vizet szívnak magukba, és az eredeti méretük sokszorosára duzzadnak, és akár nagyobb csomókká is összeállhatnak.
Ha például gyümölcsöket mosunk, figyeljünk, hogy a rajtuk lévő címkék ne kerüljenek a lefolyóba, mert nem oldódnak fel vízben, és a beléjük ragadt dolgokkal összeállva komoly dugulásokat is okozhatnak.
Bár dugulást nem okoznak, feloldódva visszakerülhetnek az ivóvízbe, vagy bármilyen tóba, folyóba a közelben – sem az emberi, sem az állati szervezet számára nem egészséges. A lejárt gyógyszereket az erre a célra kijelölt speciális konténerekbe, vagy a kukába dobjuk ki.
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »