Néhány szabályt betartva elkerülhetjük a kiugró vércukorértékeket. Lássuk, mit javasol a szakember.
Gyakori a vércukorszint-ingadozás, ha olyasmit eszünk, amiben sok a finomított szénhidrát. Ilyenkor előbb hirtelen megugrik a vércukorszint, majd gyorsan le is zuhan, emiatt pedig nemcsak újra éhesnek, de fáradtnak is érezzük magunkat. A tartósan magasvércukorszintcukorbetegségre utalhat, hosszú távon pedig súlyos szövődményekhez vezethet. Megfelelő táplálkozással ugyanakkor a vércukorszint csökkenthető, illetve megfelelő tartományban tartható. Ehhez a menshealth.com oldalán megjelent cikkében négy tanácsot osztott meg Abby Langer dietetikus – írja a Házipatika.com.
A szénhidrátokat mindenképpen javasolt kellő arányban zsírokkal és fehérjével együtt fogyasztani. Ez a kombináció ugyanis lassítja a glükóz felszívódását, ezáltal mérsékli a hirtelen vércukorszint-emelkedés és -zuhanás kockázatát, stabilizálva a glükózkoncentrációt a vérben.
Szintén hasznos, ha rendszerességre törekszünk, azaz főétkezéseinket mindennap körülbelül ugyanabban az időben ejtjük meg. Ha kihagyunk étkezéseket, nagyon alacsony szintre csökkenhet a vércukrunk, amitől egy idő után bágyadtak, levertek, rosszkedvűek, illetve farkaséhesek lehetünk.
A stabil vércukorszint érdekében is fontos továbbá az egészséges testsúly megőrzése. Tanulmányok szerint a túlsúly és az elhízás ugyanis jelentősen fokozza az inzulinrezisztencia, illetve cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
Próbáljuk tudatosan figyelni a megfelelő rostbevitelre is, ami nagyon fontos a vércukorszint szabályozása kapcsán. Az élelmi rostok ugyanis szintén segítenek lassítani a glükóz felszívódását, ráadásul ahhoz is hozzájárulnak, hogy egy étkezés után tovább érezzük magunkat jóllakottnak. Naponta legalább 30 gramm rostot próbáljunk meg bevinni zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek és teljes kiőrlésű gabonafélék segítségével.
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »