A szlovák oktatásügyi minisztérium június utolsó hetében beiktatta az ajánlott tansegédeszközök sorába a Skabela Rózsa és Bóna Irén által összeállított tankönyvet és munkafüzetet. Az ÉLŐ képek (Živé obrazy) címet viselő kiadványok a magyar tannyelvű alapiskolák elsős tanulóinak szólnak.
A szaktárcáról nemrég indokolatlanul menesztett Filip Mónika vezette államtitkárságon jelentős prioritás volt a szlovák nyelv oktatási módszertanának megváltoztatása, új tankönyvek kiadása. E koncepcióba illenek az említett oktatási segédeszközök. A különleges tankönyvről, a szlovák nyelv tanításának módszeréről, a segédeszközök összeállításáról, valamint a szakminisztérium támogatásáról is kérdezte a Felvidék.ma az ÉLŐ képek társszerzőjét, Skabela Rózsát.
Milyen tankönyvről van szó? Kiknek, mely csoportnak szól?
A magyar tanítási nyelvű alapiskolák 1. osztályos tanulói számára készült az ÉlŐ képek elnevezésű tankönyv és munkafüzet a szlovák nyelv tanítására.
Mire fókuszál a tankönyv?
Nem szabad elfelejtenünk, hogy nem tantárgyat tanítunk, hanem gyereket. Ebből kiindulva természetes, hogy sokkal komplexebb feladatról van szó, mint megtanítani a gyerekeket szlovákul beszélni. Akadhatnak emberek, akik kinevetnek minket, ha valamit helytelenül mondunk szlovákul, de ha kellő magabiztossággal rendelkezünk, és tisztában vagyunk a saját értékeinkkel, már nem tudnak nekünk ártani.
Ennek elérése érdekében úgy állítottuk össze a feladatokat, hogy garantált legyen a sikerélmény.
Milyen céllal készült, milyen koncepciók mentén állt össze a kiadvány?
A tankönyv és munkafüzet a szlovák nyelvű kommunikációra összpontosít. Mindenekelőtt a legfontosabb elérni, hogy a gyermek ne féljen szlovákul beszélni. A tanuló a didaktikai szerepjátékok, és egyéb kommunikációra ösztönző tevékenységek során maga építi ki szókincsét. Fontos, hogy megtanuljon kérdezni és felelni az egyszerű kérdésekre.
A tankönyvcsalád összeállításánál teljes mértékben figyelembe vettük az állami oktatási tervet. A tematikus terv az előírt műveltségtartalomra és kommunikációs témákra vonatkozó követelményeken kívül figyelembe veszi a Közös európai nyelvi referenciakeret (KER) ajánlásait a második nyelvvel kapcsolatosan (L2).
Miben különbözik a jelenleg használt tankönyvektől?
A tanulók tanulása élményszerzésen, fantáziájuk és kreativitásuk kihasználásán alapszik. Arra ösztönzik a gyereket, hogy folyamatosan kommunikáljon a tanítóval vagy az osztálytársakkal. Az ÉlŐ képek ebben kulcsszerepet játszanak. A kiadvány 18 plakátból áll, 9 lány és 9 fiú, ők a mi szlovák barátaink. Az ÉlŐ képeken található fiúk és lányok ruházatán különféle képek láthatók. A képek alapján bizonyos fokú fantáziával mondatokat alkotunk. A fiúk és lányok így megelevenednek és élő személyekként szerepelnek. Ugyanezek a fiúk és lányok szerepelnek a tankönyvben és munkafüzetben is, és kísérnek végig minket az alsó tagozat 4 évfolyamán.
A nemek megkülönböztetésére színeket használunk, mind a faliképeken, mind a tankönyvben. Nem feledkeztünk meg azokról a gyerekekről sem, akiknek gondot okoz a színfelismerés. Ők a faliképeken, a tankönyvben és a munkafüzetben is speciális jeleket találnak a nemek megkülönböztetésére, így egyenlő esélye van minden tanulónak a tanulásra.
A szakminisztérium miként támogatta a megjelenést?
Tavaly szeptemberben a minisztérium szándékában állt megalakítani egy szakcsoportot, melynek feladata az lett volna, hogy oktatási anyagot hozzon létre a szlovák nyelv tanítására a magyar tanítási nyelvű iskolákban. Létrejött egy online találkozó is. A csoport vezetőjét értesítettem szándékomról, hogy saját könyvírásába kezdtem. Nagy előrelépésnek tartom, hogy megnyílt a tankönyvpiac, ami lehetővé tette, hogy az iskolák több tankönyvből választhassanak.
A minisztériumi tankönyv- és munkafüzet-ajánlásnak melyek voltak az alapvető mozzanatai?
Március végén elküldtem a minisztériumba 3 példányban a tankönyvet, munkafüzetet, módszertani kézikönyvet, amit szerzőtársammal, Bóna Irénnel írtunk, és az ÉlŐ képek faliképeinek kicsinyített (A5) változatát. Egyúttal kérvényeztem a minisztérium ajánlását a tankönyvcsaládhoz. A minisztérium pozitív válaszát június 28-án kaptam meg.
Hol és miként szerezhetőek be a kiadványok?
Még a hét folyamán tájékoztatót küldök az iskoláknak a tankönyvrendeléssel kapcsolatosan. A tankönyvek szintén megrendelhetők lesznek a www.ziveobrazky.sk honlapon megtalálható webáruházban. Pillanatnyilag még piackutatást végzek, és keresem a legmegfelelőbb nyomdát. Ezért nincsenek feltüntetve a webáruházban az árak.
Milyen más segédeszközök segítik a szlovák nyelv tanulását?
Ahogy már említettem, kulcsszerepet tölt be az ÉlŐ képek – faliképek. De gyakran használunk képkártyákat, s megtalálható a segédeszközök között az ismétlésre szolgáló ének- és verskerék, mesekocka, ceruzatáblák és egyebek. A módszertani kézikönyv részletes leírást ad a tansegédeszközök használatához.
Az ÉlŐ képek Facebook-oldalon szintén beszámolok az újdonságokról, és bízom benne, hogy a honlapon belül sikerül elindítani az ÉlŐ képek klubot is, amely teret adna a tapasztalatcserére és megoszthatnánk egymással az ötleteinket is. A honlapon található rövid tájékoztató azon szülők részére is, akiknek gyermeke az ÉlŐ képek segítségével tanul.
Az ÉlŐ képek elnevezésű faliképek, a tankönyv, munkafüzet, a didaktikai játékok hosszú sora és a többi tansegédeszköz arra szolgál, hogy lehetőséget adjon a tanulóknak képességeik és fantáziájuk szerint mondatokat alkotni. Gyakran születnek humoros mondatok, vicces helyzetek. Ezek is biztosítják a maradandó élményt.
(Pásztor Péter/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »