Közpark, hajókikötő, Budapest belvárosának déli kapuja. A Déli összekötő vasúti híd lábánál 900 méter hosszan a Dunába nyúló Kopaszi-gát a mai XI. kerület egyik legértékesebb zöldterülete. A Fortepan képein a Kopaszi-gát múlt százada elevenedik fel.
A Kopaszi-gát a pesti árvizek hatására megindult folyamszabályozás eredményeként 1880-1885 között keletkezett. A Duna kiszélesedő medréből kiemelkedő zátonyokon elakadt a zajló jég és jégtorlaszok jöttek létre, ami elzárta a víz útját, és megakadályozta a tavaszi jég levonulását, nyomában jeges árvizek pusztítottak.
A magyar kormány a kiegyezés után láthatott hozzá Dél-Buda Duna-partjának feltöltéséhez, 1880 körül kialakult a Lágymányosi tó, benne a Kopaszi zátonnyal. A Duna-szakasz szűkítése során megépített, a folyómedret a Lágymányosi-öböltől elválasztotó gát nevét a homokos fövennyel borított, növényzet nélküli Kopasz-zátonyról kapta.
A területre úgy látszott, nagy hatással lesz Somossy/Singer Károly beruházása, aki az 1896-os millenniumi ünnepségekre Konstantinápoly néven vigalmi negyedet nyitott: török kávéházak, minaretek, dzsámik sokasága nőtt ki a földből. A grandiózus tervek azonban hamar összeomlottak, alig két hónap alatt csődbe jutott a vállalkozás, és az épületek is eltűntek.
A mesterségesen kialakított és hamar burjánzó természeti területre csónakházak, kisvendéglők, üdülők épültek. Az 1930-as években folytatódott a lágymányosi Duna-part feltöltése, ami egészen az 1950-es évekig eltartott. A Kopaszi-gát a vízisport rajongói, a strandolni és horgászni vágyók egyik kedvelt helyévé vált. 1957-ben megalakult a BHG Búvár Klub, 1961-ben pedig a Spartacus – ma Lágymányosi – Kajak-Kenu Egyesület. A szocialista iparosítás következtében azonban az öböl túloldalán ipari terület létesült, ami nem tett jót a természeti környezet megóvásának.
Vadregényes romantika, háttérben a Budai Hengermalom víztornya, 1925. (Fortepan/Fortepan) 2
Pózoló strandolók, 1929. (Fortepan/Hirschler Károly)
Háttérben az Összekötő vasúti híd, jobbra a Nemzeti Torna Egylet épülete, 1929. (Fortepan/Hirschler Károly)
A Duna alatti járható kábelalagút egyik építője, 1941. (Fortepan/Lissák Tivadar)
Elegánsan, háttérben a Kvassay zsilip, 1941. (Fortepan/Lissák Tivadar)
Légifotón az Összekötő vasúti híd, a Kopaszi gát és a Kvassay zsilip, 1943. (Fortepan/USAF)
Vidámság a motorcsónakban, 1953. (Fortepan/Fortepan)
Vendéglátás, 1957. (Fortepan/FSZEK Budapest Gyűjtemény/Sándor György)
Sportosan, napfényben, 1957. (Fortepan/Szánthó Zoltán)
Horgász bódé a Kopaszi gátnál, 1966. (Fortepan/Bojár Sándor)
Kapásra várva, 1966. (Fortepan/Bojár Sándor)
Horgászok, 1966. (Fortepan/Bojár Sándor)
A második világháború idején épített, használaton kívüli lövész betonbunkerek, 1970. (Fortepan/Kereki Sándor)
Nehézbúvár beöltöztetése a Kopaszi gátnál kikötött uszályon, 1978. (Fortepan/MHSZ)
Búvárcipő, 1978. (Fortepan/MHSZ)
Merülésre készen, 1978. (Fortepan/MHSZ)
Vízi forgalom, 1983. (Fortepan/Magyar Rendőr)
Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »