Lássuk, mit mond a tudomány az AstraZeneca vakcináról!

Lássuk, mit mond a tudomány az AstraZeneca vakcináról!

A közöségi oldalakon nem csak mémekbe, álhírekbe és veszekedésbe botlik az ember. A KOVIDők FB-oldala, amelyet két szegedi kutató szerkeszt egyike az üdítő kivételeknek. A járvány kezdete óta folyamatosan szolgálnak megbízható, hiteles információkkal. Legújabb posztjukban az AstraZeneca vakcináit veszik górcső alá. 

A Dr. Bokor Dóra által jegyzett írásból kiderül, a sajtó által az elmúlt napokban felkapott tromboembóliás esetek száma igen alacsony. Minden 167 ezer oltásra mindössze egyetlen darab jut (Európában nagyjából ötmillió adag AstraZeneca-vakcinát használtak fel, eddig harminc esetről tudni, ahol az oltás után vérrög alakult ki).

Ha ezzel szemben azt nézzük, ebből a 167 ezer emberből statisztikák alapján hányan halhatnak bele a fertőzésbe, egy sokkal durvább értéket kapunk, ennyi COVID-betegből 6600 várhatóan bele is hal a fertőzésbe. 

A szerző hangsúlyozza, az eddig rendelkezésre álló információk és megfigyelések alapján az Európai Gyógyszerügynökség teljes joggal javasolja azt, továbbra is oltsanak a britek vakcinájával, hiszen az AstraZeneca vakcinájának előnyei „változatlanul meghaladják az oltás lehetséges kockázatait”, ráadásul az EMA eddigi vizsgálatai sem igazolták az összefüggést. Hasonló véleményen van a nemzetközi Trombózis és Hemosztázis Társaság (ISTH) is, írja a szakember.

A véralvadási zavarokkal foglalkozó nemzetközi szakmai társaság azt írta állásfoglalásában, hogy a tromboembólia gyakori jelenség az átlagpopulációban is.

Hírdetés

A vakcináció utáni tromboembóliás események száma pedig annyira kicsi, hogy „nem valószínű”, bármiféle kapcsolat lenne az oltás és a vérrögök kialakulása között.

„Az EMA nemzetközi szakértői jelenleg azon dolgoznak, hogy kiderítsék, van-e tényleges kapcsolat az oltás és a tromboembólia között, magyarázhatók-e a trombóembóliás események az oltóanyag vagy esetleg az adott gyártási tétel, illetve az oltottak bármilyen jellemzőjével” – írja a szakember.  [

Világviszonylatban évente nagyjából tízmillió tromboembóliás eset fordul elő, Európában évente mintegy 500 ezren kapnak mélyvénás trombózist, háromszázezren pedig tüdőembóliát. 

A posztból kiderül, évente mintegy 370 ezer bele is hal a tünetegyüttesbe! Az orvos azt írja, a tromboembólia egyáltalán nem ritka kórállapot, több áldozatot szed „mint az emlő- és a prosztatarák, az AIDS és a közúti járműbalesetek együttvéve”.

 


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »