Sztárok, akik vállalják a magyarságukat

Sztárok, akik vállalják a magyarságukat

A történelem viszontagságainak vagy éppen az új kihívásoknak köszönhetően a magyar nemzet képviselői a világ minden táján megtalálhatók. Szerencsére a modern kor diktálta új trendek ellenére még mindig sokan vannak, akik távol a szülőföldjüktől is bátran vállalják magyarságukat. Úgy is, hogy nem a Kárpát-medencében, hanem több ezer kilométerre innen születtek.

A magyarok a szórakoztatóipar területén leginkább a filmek világában hódítottak már a múlt század első felében is. Lugosi Béla Drakulája a mai napig kultikus, pedig a lugosi születésű színész 37 éves koráig a magyar színházakban szerzett örömet a nézőknek. A Tanácsköztársaság bukása után 1920-ban került az Egyesült Államokba, ahol ezután a Magyar Nemzetiségi Színházzal dolgozott, hogy aztán Drakula szerepében előbb a Broadwayt, majd a filmvásznat is meghódítsa. A szerep annyira hozzánőtt, hogy sok színészhez hasonlóan skatulyát is jelentett neki, így leginkább horrorfilmekben láthatta a közönség.

A legtöbb hollywoodi magyar kötődésű legenda már az Egyesült Államokban született, de gyökereiket nem feledték el, és büszkék is voltak rájuk.

Gondoljunk csak Tony Curtisre, George Cukorra, de az egész álomgyár megalkotói között ott van Zukor Adolf, a Paramount Pictures filmvállalat alapítója, Fried Vilmos avagy Willam Fox, akinek a neve még ma is ott található az egyik stúdió elnevezésében. De említhetnénk Kertész Mihály filmrendezőt, vagy két olyan legendát, akiknek az alkotásait a mai filmkedvelők is gyakrabban láthatták. Zsigmond Vilmos és Andy Vajna ugyanis az elmúlt évtizedek nagyjai közé tartoznak. Előbbi operatőrként, utóbbi producerként, s a magyar filmgyártás megújításáért is sokat dolgozott. És büszkék voltak a magyarságukra.

Az is örömteli, hogy a jelen mozijában is láthatjuk magyar kiválóságok műveit.

A legismertebb Antal Nimród, aki már az Egyesült Államokban született, de emigráns szülők gyermekeként visszatért Magyarországra, ahol a rendezői szakmát is kitanulta. A videóklipek után a Kontroll című filmmel nemzetközi sikereket is elért. Ezután Amerikában is lehetőségek vártak rá, s 2017-ben A Viszkis című filmmel ismét közönségsikert produkált.

Hírdetés

A zene a másik olyan terület, amely a szórakoztatóipar húzó ágazata, de annál jóval több. Ahogy korábban Liszt Ferenc, Lehár Ferenc, Bartók Béla vagy éppen Kodály Zoltán jelentette a kiváló cégért a magyar zenének a nagyvilágban, napjainkban a komolyzene mellett a könnyűzene is fontos szerepet tölt be a zenekultúra területén. Természetesen a megszólított közönség teljesen más. Gondoljunk csak Tommy Ramonéra, vagyis Erdélyi Tamásra, aki négy évig volt az egyik legnevesebb punk rock együttes, a Ramones tagja.

Az egyetlen magyar zenész, aki bekerült a Rock and Roll Hall Of Fame-be, a Rock And Roll hírességeinek a csarnokába. A legnagyobb sztárok között ott van a magyar ősökkel rendelkező Gene Simmons a Kissből, aki szüleivel is magyarul beszélt, de Alanis Morissette is megszólalt magyarul, méghozzá az egyik dalába magyar sort is beékelt, ezzel tisztelegve magyar nagymamája előtt, akinek 1956-ban kellett otthagynia a hazáját. Mark Knopfler és Paul Simon szülei között is magyarokat találunk, akik elsősorban politikai okok miatt távoztak Magyarországról.

A kommunizmus korszakában távozott Németországba Mándoki László is a társaival.

A Dschinghis Khan zenekarral rövid idő alatt ismertté vált, de más vonalon képzelte el a pályafutását, és ezek a tervei sikeresek is lettek. Napjainkra zenészként és zenei producerként egyaránt elismert Németországban, s egyre gyakrabban láthatjuk Magyarországon is kiemelkedő zenei produkcióival.

Az országból szintén vele távozó Csupó Gábor neve is világszerte ismert. A többszörös EMMY-díjas animációs alkotó az Egyesült Államokban futott be karriert, és a neve a Simpsonék mellett a Fecsegő tipegők kapcsán is generációk emlékezetébe vésődött be.

Matt Groening legendás sárga figuráit a Svédországon keresztül Amerikába kerülő Csupó és felesége cége animálta, s lettek olyan sikeresek, hogy azóta már egész estés mozikat is készítettek a tengerentúlon és Magyarországon egyaránt. A Híd Terabithia földjére és a Pappa Pia pedig vélhetően sokaknak ismerős. A magyar animátor amellett, hogy világsztárok keresték fel munkássága miatt, és a legjobbak között tartják számon a szakmájában, továbbra sem szállt el, és a magyar nyelvtudását is megőrizte.

Megjelent a Magyar7 2021/7. számában.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »