Amennyiben megvizsgáljuk a szlovák polgárok betéteinek hozamait, azt látjuk, az eurozóna többi polgárához képest az itteni betétekre nem a hozam, inkább a viszem a jellemző. A nulla vagy nullától alig magasabb betéti kamatot elviszi az infláció. A kettőt együtt érdemes vizsgálni.
Az infláció – a pénz értékének a romlása -, bár csökkent a januári 3,2%-osról 1,6 százalékra, de még mindig ez az egyik legmagasabb érték az eurózónában. A legtöbb eurózónához tartozó országban az infláció inkább már negatív számokba, deflációba lendült át, amit nem igazán szeret egyetlen közgazdász és gazdaságpolitikus sem.
Szlovákiában a Nemzeti Bank várakozása szerint az infláció az első félévben egy százalék körülire csökken, köszönhetően az energia szabályozott áránál várható 5%-os csökkenésnek. A másik oldalon ellentétesen hat a kőolaj emelkedő ára. Az áremelkedés gyorsulására számítanak, főleg a járvány sikeres megfékezése után. Márpedig a kőolaj ára hat az üzemanyagokra, a szállítási költségekre, stb.
Viszont az 1 százalékos pénzromlást sem tudják a szlovák betéti kamatok lefedni, hiszen átlagosan az éves lekötésű betétekre 0,8%-ot adnak, és csupán a tízezer euró feletti betéteknél megy a kamat 1% fölé.
A pénzünk legtöbbet a takarékszámlákon veszíti, mivel itt a bankok többsége csupán szimbolikus tized-százalékokat kínál kamatként. A Trend portál a háromhavi lekötés utáni kamatot hasonlította össze az inflációval, és az Európai Statisztikai Hivatal adatai azt mutatják, hogy az eurózónában a Szlovákiában és Németországban a legnagyobb a veszteség.
A legjobban az olaszok járnak, náluk a betétek 1,29%-kal felértékelődnek. Őket követik az észtek (0,67%) és a franciák (0,43%).
A szlovének viszont már negatív kamatot számolnak, azaz 0,07 százalékkal kevesebb eurót kapnak vissza egy év után, mint amennyit betettek. Ciprus is már negatív kamatot számol, igaz még csak 0,01%-osat.
A bankok főleg a gazdag szlovákiai vállalatok 1 millió euró feletti betéteinél alkalmazzák, akár -0,5 százalék magasságig. De azt is praktizálják, hogy a kamatot meghagyják 0 százalékon, és inkább ezres, tízezres nagyságrendben számláznak különböző illetékeket.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »