Koronás oltások: a második dózis után jöhetnek a durvább mellékhatások, de nem kell izgulni…

Koronás oltások: a második dózis után jöhetnek a durvább mellékhatások, de nem kell izgulni…

A Pfizer-BioNTech koronavírus-vakcina hatékony és biztonságos az amerikai felügyeleti szervek szerint, viszont a CNBC-nek nyilatkozó tesztalanyok szerint a kétdózisos oltás második szakasza után komolyabb mellékhatások léphetnek fel, írja a Portfolió.

A híroldalnak nyilatkozók arról számoltak be, hogy egyáltalán nem lesz olyan a koronavírus-vakcina, mint egy influenza-oltás fölvétele, már csak azért sem, mert két dózisban kell beadni. A másik fontos tényező az, hogy ezek mRNA vakcinák lesznek, vagyis nem gyengített Covid-fertőzést hordoznak, így nem lehet elkapni a koronavírust ezektől az oltásoktól.

Egy kísérleti alany arról panaszkodott, hogy a második dózis után éjjel hidegrázásra ébredt és vacogott a foga. Azt mondta, hogy „fájt csupán csak az ágyban feküdni is.”

Egy másik alany a Moderna vakcináját adatta be magának. Ő az első dózis esetén csak izomfájdalmat tapasztalt, ami másnapra elmúlt, a második dózis után viszont influenzaszerű tüneteket tapasztalt, belázasodott, és nem tudott rendesen sem aludni. A tünetek másnap délutánra múltak el.

A gyógyszerek engedélyeztetéséért felelős amerikai hivatal, az FDA szerint „gyakoriak” a mellékhatások, viszont a vakcina biztonságos. Napokon belül a hivatalos engedélyt is kiadhatják.

A mellékhatásoktól egyébként nem szabad megijedni: az amerikai egészségügyi minisztérium közlése szerint ezek azt jelzik, hogy a szervezet elkezdte felépíteni az immunitást a betegség ellen. A vakcinák mellékhatásairól korábban több hír is érkezett.

Figyelmeztetnek a britek: a súlyos allergiásokat nem szabad a Pfizer vakcinájával beoltani

Hírdetés

Azokat az embereket, akiknél léptek már fel korábban súlyos allergiás tünetek, nem szabad beoltani a Pfizer és a BioNTech vakcinájával – jelentette ki a brit gyógyszerfelügyelet, a Medicines and Healthcare products Regulatory Agency.

A figyelmeztetést azután adták ki, hogy a közegészségügyi rendszer, az NHS két dolgozójánál is súlyos allergiás reakciók jelentkeztek, miután beoltatták magukat. Mindkét dolgozó jobban van.

„Azok az emberek, akinek számottevő allergiás reakciója volt korábban egy vakcinára, gyógyszerre vagy ételre (például anafilaxia vagy azok, akik adrenalininjekciót hordanak maguknál) nem szabad, hogy beadják a Pfizer BioNtech vakcinát” – írja a felügyeleti szervezet.

Az NHS egészségügyi igazgatója annyit hozzátett, hogy „új vakcinák esetén gyakori az ilyen jellegű elővigyázatosság.”

A britek tegnap kezdték meg a tömeges oltatást a kórházakban, az egészségügyi intézményekben és a 80 év fölöttiek körében.

Hackerek fértek hozzá a Pfizer/BioNTech-vakcinára vonatkozó adatokhoz Európában

Illetéktelenek fértek hozzá a Pfizer és a BioNtech vállalat által közösen kifejlesztett koronavírus-oltóanyaggal kapcsolatos adatokhoz egy, az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) elleni kibertámadás során – közölte szerdán az amerikai gyógyszergyár és a német biotechnológiai cég az MTI szerint.

A gyógyszerek és vakcinák európai uniós engedélyeztetésével foglalkozó EMA néhány órával korábban közölte, hogy kibertámadás érte. A Pfizer és a BioNTech szerint a tesztalanyok személyes adatai nem szivárogtak ki, s az EMA biztosította őket, hogy a történtek nem lesznek kihatással az engedélyeztetési folyamat ütemtervére.

Egyelőre nem világos, hogy miként zajlott le a kibertámadás, ki a felelős azért, és milyen egyéb információkhoz férhettek hozzá az elkövetők.
A Pfizer és a BioNTech vállalatok által közösen kifejlesztett oltóanyagot Nagy-Britanniában már engedélyeztették. Az EMA a tervek szerint december 29-ig le akarja zárni az oltóanyag kiértékelését, bár közölte, hogy ez az időpont még változhat.

A Reuters hírügynökség arról számolt be, hogy a világjárvány alatt fokozódtak a kibertámadások az egészségügyi szervezetek ellen, és elsősorban Észak-Koreához, Iránhoz, Vietnamhoz, Kínához és Oroszországhoz köthető hackereket gyanúsítanak azzal, hogy információkhoz, illetve lehetséges gyógymódokhoz próbálnak hozzájutni ilyen módon.


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »