Hamarosan kiderül, mi lesz az osztatlan közös tulajdonnal

Hamarosan kiderül, mi lesz az osztatlan közös tulajdonnal

A parlament még nyáron döntött a törvényről, ám a részletszabályokra még várni kell.

Július 3-án a parlamenti képviselők 139 igen szavazattal és 55 tartózkodás mellett elfogadták az agrárminiszter előterjesztését a földeken fennálló osztatlan közös tulajdon felszámolásáról és a földnek minősülő ingatlanok jogosultjai adatainak ingatlan-nyilvántartási rendezéséről. Nagy István agrárminiszter a tiszta, átlátható földtulajdoni rendszer kialakítását és az eddig hosszadalmas eljárások gyorsítását nevezte a célnak. Mintegy 1 millió 600 ezer földrész van osztatlan közös tulajdonban, mintegy 3,5 millió embert érintve, akik méltányos és gyors megoldást kapnak – tette hozzá akkor.

A 2021. január 1-jén életbe lépő szabályok szerint az osztatlan közös földtulajdon megszüntetését bármely tulajdonostárs kezdeményezheti az ingatlanügyi hatósághoz benyújtott, a folyamatban lévő megosztás tényének feljegyzésére irányuló kérelemmel. A megszüntetést kezdeményezőnek a megosztási folyamat megkezdéséről írásban, igazolt módon kell értesítenie valamennyi tulajdoni hányaddal rendelkező tulajdonostársat, továbbá az ingatlan földhasználati nyilvántartásba vagy erdőgazdálkodói nyilvántartásba bejegyzett valamennyi használóját. Az ingatlan megosztásáról a tulajdonostársak egyezségben határoznak, ehhez elegendő a tulajdoni hányad szerint számított egyszerű többség.

Később annyi részlet derült ki, hogy ha valaki szeretné megvásárolni a nem elérhető vagy vélhetően már elhunyt tulajdonostárs tulajdoni hányadát, a törvény hatályba lépése után egy értékbecslést követően az adott tulajdoni hányadra eső pénzösszeget bírósági letétbe kell helyeznie, hogy magához válthassa az adott földrészletet. A jogszabály szerint 15 évig kell letétbe helyezni az összeget, és ha nem jelentkeznek a tulajdonosok, a pénz az államhoz kerül.

Hírdetés

A végrehajtási rendeletet december közepén hirdetik ki

– írta a napi.hu Nagy István válasza alapján. A tárcavezető a DK-s Vadai Ágnes írásbeli kérdésére közölte ezt.

A miniszter a válaszban kiemelte, hogy az osztatlan közös földtulajdon több évtizedes negatív öröksége a magyar agráriumnak, melynek fokozatos felszámolása kiemelt célja a kormányzatnak.

Nyitókép: Fotó: MTI/Vasvári Tamás

Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »