Kezdetét vette a célzott tesztelés Magyarországon is, mely elsősorban azokat a csoportokat és közösségeket érinti, akiknél felmerülhet a fertőződés esélye – közölte az országos tiszti főorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs hétfői online sajtótájékoztatóján.
Hozzátette, a szociális, illetve az egészségügyi intézményekben dolgozók a foglalkozás-egészségügyi orvos segítségével végeztethetik el az antigénalapú gyorsteszthez szükséges mintavételt, az oktatási intézményekben pedig ehhez a feladathoz tesztelőcsapatokat biztosítanak. A team két orvostanhallgatóból és egy adminisztrátorból áll.
Hozzátette: az antigénalapú gyorsteszthez is garatmintát vesznek. Az eredmény 15-20 percen belül megvan, és ha a teszt pozitív, a már megszokott járványügyi intézkedés kezdődik el az érintettnél és környezeténél.
Müller Cecília elmondta azt is, hogy a világban mintegy 170 tudományos műhelyben folyik intenzív munka a koronavírus elleni vakcinák kifejlesztésére. Nagy valószínűség szerint egyszerre többféle – eltérő hatásmechanizmusú és gyártási technológiájú – oltóanyag kerül majd piacra.
A szezonális influenza elleni védőoltással kapcsolatban közölte: a vakcinakészletet folyamatosan figyelemmel kísérik. Az adatok szerint a felnőtteknek adható, háromkomponensű oltóanyag első szállítmányának 74 százalékát már beadták a kérelmezőknek, és ebből másodszor is szállítottak már.
A gyerekeknek adható (négykomponensű) oltóanyagból 20 százalékot használtak már fel – mondta, arra kérve a szülőket, hogy november végéig jelezzék a gyerekorvosnak oltási igényüket, mert ha ebből a vakcinából nem fogyna el minden adag, akkor felszabadítják a felnőtteknek.
Müller Cecília elmondta, hogy továbbra is sok koronavírus-fertőzöttet ápolnak kórházban, bár az európai és magyarországi adatokból az látszik, hogy „picit” csökken az emelkedés mértéke.
A szakember kitért arra, hogy a mintavétel gyorsításáért hat szűrőbusz segíti a mentőszolgálat munkáját. Ezeket azok kereshetik fel, akiknek a háziorvos előírta a tesztelést és már egyeztettek a mentőszolgálattal is, de úgy döntenek, nem otthon várják meg a mentő érkezését.
Kérdésre válaszolva Müller Cecília azt mondta, valószínű, hogy a vírus ellenáll a hideg időjárásnak, feltehetően megmarad a fertőzőképessége.
Az országos tisztifőorvos beszélt arról is, hogy továbbra is megválasztható a temetés módja, függetlenül attól, hogy az elhunyt érintett volt-e a koronavírus-fertőzésben.
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »