Felújítási és korszerűsítési munkálatokra hivatkozva próbálkoznak átveréssel, fontos résen lenni.
Ismeretlen ember kopog be és felújítási, korszerűsítési munkálatokra ad egy vonzónak tűnő árajánlatot, arra hivatkozva, hogy a gondnok vagy a közös képviselő megbízásából jár el. Ez a csalás nem újkeletű, de még mindig sokan az áldozatául esnek. A tudnivalókat a D.A.S. JogSzerviz szakértője foglalta össze az Origónak.
Bálint Boglárka kifejtette: a csaló sokszor azt állítja, hogy a társasházban már mindenki megrendelte a munkálatokat rajtunk kívül. Az ajánlatról rögtön dönteni kell, ez egyszeri és kihagyhatatlan lehetőség. Konkrét, egyedi szerződést, szerződés tervezetet ugyan nem tudnak adni, de az ajánlat elfogadása esetén, bizonyos összeget előlegként meg kell fizetni. Ennek átvételéről adnak írásbeli bizonylatot, amin akár még feltüntetik a vállalt kivitelezési munkát, annak határidejét, illetve a teljes összeget is.
Két lehetőség
Ezek után a csaló vagy eltűnik a pénzzel, vagy ugyan elvégzi a vállalt munkákat, esetleg azok egy részét, ám azok minőségében nincs túl sok köszönet.
Az első eset büntetőjogi szempontból értékhatártól függően csalásnak vagy tulajdon elleni szabálysértésnek minősülhet. Ha feljelentést teszünk és a rendőrség nyomozása során megállapítja az elkövető kilétét, akkor az átadott pénz visszatérítését lehet követelni.
A második eset már a polgári jog területére tartozó kérdés. Az ilyen átverések mögött gyakran egy-két évig fenntartott, tényleges vagyonnal nem rendelkező cégek állnak, sokszor külföldi vagy hajléktalan tulajdonossal. Így lenne kivel szemben jogi úton fellépni, de kérdéses, hogy egy évekig tartó polgári peres eljárás után egyáltalán megtérül-e a minket ért kár, a jogi eljárás költségeiről nem is beszélve.
Mit tehetünk?
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »