Ősi tárnák óriás körét fedezték fel régészek Stonehenge közelében (illusztrációs videóval)

Ősi tárnák óriás körét fedezték fel régészek Stonehenge közelében (illusztrációs videóval)

Újkőkori tárnák óriás körét fedezték fel régészek az angliai Stonehenge közelében.

A több mint tíz méternyi átmérőjű, öt méter mély tárnák egy két kilométeres gyűrűt alkotnak az ősi település Durrington Walls közelében, három kilométerre a 4500 éves Stonehenge-től – adta hírül hétfőn a BBC.

A mérések szerint a földalatti létesítmények az újkőkorból származnak, több mint 4500 éve vájták ki azokat.

A St Andrews, a Birminghami, a Warwicki, a Glasgow-i és a Walesi Egyetem régészei szerint a húsz vagy még annál is több tárna egyfajta határként szolgálhatott a Stonehenge-et összekötő szent területen.

“Távérzékelők és mintagyűjtés segítségével betekintést kaphatunk a múltba, amely megmutatja, hogy egy még komplexebb társadalom volt itt. A bonyolult alkalmazások azt mutatják, hogy az emberek oly mértékben összhangban voltak a természet történéseivel, amit alig tudunk elképzelni a modern világban” – mondta Richard Bates, a St Andrews Egyetem kutatója.

Hírdetés

Kollégája, Tim Kinnaird hangoztatta, hogy a tárnák megvizsgált üledékei “egy korábban ismeretlen természeti információ gazdag és elképesztő archívumát adják”.

A leletek tanulmányozása segíti a régészeket abban “hogy részletesen leírják a Stonehenge vidékét az elmúlt 4000 évben” – tette hozzá.

Nick Snashall, az UNESCO világörökség részét képező Stonehenge-ért felelős brit hivatal, a National Trust régésze bámulatba ejtőnek nevezte a felfedezést. “Durrington Walls volt az a hely, ahol a Stonehenge építői éltek és ünnepeltek, ez a hely fontos a részletes Stonehenge tájkép törtétének feltáráshoz – magyarázta.

New circle discovered near Stonehenge Archaeologists from @EarthSciStA and @UniofBradford are celebrating the discovery of a major new prehistoric monument only a short distance from @EH_Stonehenge Find out more ⬇️https://t.co/W9LqV0DLYW#evertoexcel pic.twitter.com/9aJbxiP0Gw — University of St Andrews (@univofstandrews) June 22, 2020

MTI


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »