Donald Tusknak még nincs elege Magyarország bírálásából

Donald Tusknak még nincs elege Magyarország bírálásából

Ezúttal nem vont párhuzamot Magyarország és a náci Németország között, de Donald Tusk immár sokadik alkalommal tett negatív megjegyzéseket Orbán Viktor miniszterelnökről a Respekt című cseh hetilapnak nyilatkozva. Az Európai Néppárt elnöke szerint kizárólag politikai értelemben van mondanivalója a magyar kormányfőnek, baráti módon már aligha. Tusk beszélt arról is: a Fidesz néppárti felfüggesztése, a párt „karanténja” akár hosszasan is elnyúlhat.

Az Európai Néppárt elnöke a járványhelyzetben is előszeretettel nyilatkozott a magyar miniszterelnökről, a német Der Spiegelnek adott interjújában például náci párhuzamot vont Orbán Viktorral kapcsolatban. Emiatt a magyar kormány, illetve a lengyel lapok is bocsánatkérést vártak tőle. Donald Tusk egy másik alkalommal a vírushoz hasonlította a magyar kormányfő járványügyi ténykedését, illetve a hazai rendkívüli jogrendet.

A Deutsch Tamás vezette Fidesz–KDNP európai parlamenti delegáció április végén levélben fordult a lengyel exminiszterelnökhöz, hogy kérjen bocsánatot a szélsőséges nyilatkozatok miatt. Novák Katalin, a Fidesz külügyekért felelős alelnöke pedig nemrég a Die Weltnek nyilatkozva hasonlította egy dacos gyermekéhez a néppárti elnök kirohanásait. Orbán Viktor miniszterelnök május elején az Európai Néppárt tagpártjainak küldött levelet, amelyben emlékeztetett: Tusk tényleg odáig merészkedett, hogy párhuzamot állított a magyarországi intézkedések és Carl Schmitt, a náci német vezetés ideológusának elképzelései között.

A néppárti elnök a budapesti bírálatok ellenére most újra Magyarországot vette célba, ezúttal a cseh Respekt hírmagazinnak adott interjúban. Tusk a cikkben hosszasan beszél arról, hogy egykor közös utat járt be a magyar miniszterelnökkel, de ma már nem érti őt, kizárólag politikai értelemben van mondanivalója Orbán Viktornak. – Sokáig kedveltem, és szerintem ő is kedvelt engem. Tiszteletet éreztem iránta. Antikommunistának, a szabadság és Európa támogatójának tartottam – mondta kettejük személyes viszonyáról, egyúttal az intelligens, pragmatikus, cselekvőkész és cinikus szavakkal jellemezve a magyar kormányfőt.

Hírdetés

– Nem feltétlenül rossz tulajdonság, ha valaki cinikus a politikában. Mindaddig, ameddig a cinizmus nem érvényesül minden más felett – mondta szintén Orbán Viktorral kapcsolatban, azt is hangoztatva: szerinte az „abszolút hatalom” a rossz irányban változtatta meg a miniszterelnököt. Az interjúban Tusk kritizálja azt is, hogy szerinte egykori szövetségesét ma Vlagyimir Putyin, Donald Trump és Recep Tayyip Erdoğan elnökök „nyűgözik le”, és Kína is vonzó partner a számára.

Fotó: MTI/EPA/Antonio Bat

– Egyáltalán nem értem, pszichológust kellene játszanom vele kapcsolatban – mondta szintén a magyar miniszterelnökről, akivel kapcsolatban felemlegeti azt is: Orbán Viktor volt az egyik fő támogatója annak, hogy 2014-ben az Európai Tanács elnöki székébe került. – Akkoriban még sehol sem hirdették a nacionalizmust és nem mutattak olyan autoriter tendenciákat, mint most Varsóban és Budapesten – fogalmazott, azt firtatva: akkoriban Kelet-Európa megítélésével sem volt probléma, a régió imázsa nem szorult védelemre az európai porondon.

Az interjúban Tuskot a Fidesz néppárti helyzetéről is kérdezték, szerinte a magyar kormánypárt az Európai Néppárton belül jelenleg „karanténban” van, és meglehet, hogy ez az állapot hosszúra nyúlik majd. Úgy vélekedett: nem teljesen magyar ügyről van szó, a Fidesz-kérdés egy jelenség része. Utóbbival Donald Trump szerinte groteszk elnökségét, a brexitet és a Brazíliában uralkodó „káoszt” helyezte párhuzamba. – A Fidesz tehát karanténban van, nem zártuk ki a pártot, a jövőben pedig hatékony megoldást kell találnunk arra, hogy az említett, veszélyes tendenciákat kezelni tudjuk – szögezi le. Tusk az interjú későbbi részében egyébként arról is beszélt: a koronavírus-helyzet a hagyományos értékek és a szabadságjogok tekintetében is kihívást jelent, így feladatának tartja, hogy a jobboldali pártokat ettől a negatív hatástól mentesítse.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »