Iohannis büntetése: védelmébe vette a neves német lap a diszkriminációellenes tanácsot

Iohannis büntetése: védelmébe vette a neves német lap a diszkriminációellenes tanácsot

Való igaz, hogy az elmúlt csaknem két évtizedben a pártok többször is részlehajlással vádolták a romániai diszkriminációellenes tanácsot, ám a mindkét oldalról érkező kritikák az intézmény minőségi munkáját igazolják – olvasható a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) csütörtök este közzétett cikkében.
A neves német lap cikkírója annak kapcsán foglalkozott az Országos Diszkriminációellenes Tanáccsal (CNCD), hogy az Asztalos Csaba vezette intézmény által a minap megbüntetett Klaus Iohannis államfőnek csütörtökön kellett volna átvennie Aachenben az Európa egységéért tett erőfeszítéseket elismerő Nemzetközi Nagy Károly-díjat, ám az ünnepséget elhalasztották a pandémia miatt.

Ezt megelőzően Jürgen Linden, a rangos nemzetközi díjat odaítélő bizottság elnöke egy interjúban megkérdőjelezte a CNCD függetlenségét, és védelmébe vette az Erdély kiárusításával riogató, a magyar kisebbséget sértő kijelentése miatt végül 5000 lejre megbüntetett Iohannist.

Linden – aki még azelőtt foglalt állást, hogy a diszkriminációellenes tanács ítéletet hirdetett volna – az Aachener-Zeitung napilapnak úgy fogalmazott, a díjátadó ünnepség elhalasztása nincs összefüggésben a román államfő Székelyföld autonómiáját érintő kijelentéseivel, illetve a CNCD vizsgálatával, és semmilyen okot nem lát arra, hogy megkérdőjelezze a díj odaítélésének jogosságát. „Teljesen biztos vagyok benne, hogy a román államfő meggyőződéses Európa-párti. Klaus Iohannis nem vált nacionalistává az éj leple alatt” – jelentette ki a G4Media.ro hírportál szerint a bizottság elnöke.

Linden elismerte, hogy a testület – amely tavaly ítélte oda a Nemzetközi Nagy Károly-díjat Iohannisnak, és most őszre halasztotta a kitüntetés átadását – figyelemmel követi a CNCD vizsgálatát, ám az aacheni testület elnöke úgy fogalmazott, megtörténhet, hogy nem fog „objektív” döntés születni. Ezek után Linden „elmélyült” a romániai belpolitikai helyzetben is: „a korrupcióval egybekeltnek” nevezte Iohannis legfőbb ellenlábasát, a Szociáldemokrata Pártot (PSD), és kijelentette: bár ő is szocialista, nem tartja jónak, hogy a PSD kormányozzon Romániában.

Hírdetés

Minderre reagálva a Frankfurter Allgemeine Zeitung szerzője „Politikailag motivált Iohannis megbüntetése?” című csütörtöki írásában a G4Media híradása szerint úgy véli, szerencsés véletlen egybeesés lehet, hogy a koronavírus-járvány miatt el kellett halasztani a díjátadót. Linden állásfoglalására kitérve a cikkíró, Michael Martens megállapítja: efféle megállapításokat ritkán hallanak az ország szakértői.

– olvasható a cikkben.

Az írásban emlékeztetnek, hogy az Asztalos Csaba vezette tanács korábban jó néhány baloldali közszereplőt is megbüntetett. „ A PSD, amely szociáldemokratának nevezi magát, valójában populista és nacionalista, és számos okot ad rá” – teszi hozzá a szerző, megemlítve, olyan PSD-s politikusokat is megbírságoltak, akik nácizmussal hozták összefüggésbe, vagy Hitlerhez hasonlították Iohannist.

Ugyanakkor a FAZ újságírója arra is emlékeztet, korábban a baloldal ugyanúgy politikai alapon hozott döntésekkel vádolta a diszkriminációellenes tanácsot, mint ahogyan most a jobboldal teszi:

amikor a PSD kormányon volt, egyes képviselői a CNCD-t a Iohannis által irányított „párhuzamos állam” részének nevezték, amelyet „okkult erők” irányítanak, és aláássák a román értékeket.

A FAZ cikkírója arról sem feledkezett meg, hogy amikor korábban a román államfőt büntette meg a CNCD a büntetőügyesek kifejezés használata miatt, Asztalos Csaba különvéleményt fogalmazott meg, és védelmébe vette Iohannist, mondván: szerinte ez még belefér a szólásszabadság jogába. „Asztalos Csabát, a tanács elnökét az utcán is megtámadták, mégsem tudták megfélemlíteni” – állapította meg Michael Martens.

Amint arról beszámoltunk, korábban több tekintélyes német nyelvű lap is bírálta Klaus Iohannis április végi nacionalista kirohanását. Az éles hangú kritikát olyan sajtóorgánumok fogalmazták meg, amelyek eddig a tenyerükön hordozták, egyfajta kelet-európai példaképként emlegették a liberális román államfőt.


Forrás:kronikaonline.ro
Tovább a cikkre »