A spanyol szocialista kormány után a szintén baloldali olasz uniós biztos is támogatja az amerikai milliárdos ötletét az örökjáradék jellegű kötvényekről
Soha le nem járó örökkötvényt javasolt az Európai Uniónak a koronavírus-járvány okozta gazdasági válság kezelésére George Soros, aki ezúttal a Der Spiegel hasábjain vázolta megoldási tervét. Az amerikai milliárdos a német liberális hetilapban a legutóbbi EU-csúcsra reagált, ahol a tagállami állam- és kormányfők azzal bízták meg az Európai Bizottságot, hogy e hét szerdáig terjesszen be egy új költségvetési javaslatot a 2021 és 2027 közti időszakra.
Soros szerint a válság kezelésére, valamint a klímaváltozás elleni küzdelemre egyaránt ezer-ezer milliárd euróra lenne szükség, ennek előteremtését szolgálná az örökjáradék-jellegű kötvény. „Az európai közvélemény és politikusai nem ismerik ezt a fajta kölcsönt, pedig hosszú történelemre tekint vissza” – írta a milliárdos. Az általa javasolt lejárat nélküli – a gyakorlatban hosszú lejáratú – hitelnek a tőkéjét nem, csak a kamatát kellene visszafizetni. Soros már korábban is írt az örökkötvényekről a hozzá és alapítványához köthető Project Syndicate oldalon is. Az uniós csúcsra időzített cikkében támogatásáról biztosította a szocialista spanyol kormány hasonló javaslatát. Nemcsak Pedro Sánchez kormánya, hanem az Európai Bizottság gazdaságért felelős tagja, az olasz szocialista Paolo Gentiloni is egy húron pendül Sorossal ebben a kérdésben.
A múlt héten a francia Les Echosnak beszélt arról, hogy egy körülbelül 1500 milliárd euró értékű gazdaságélénkítő csomag elfogadására van szükség a válság kezelésére. Egy olyan pénzügyi alapot kell létrehozni a biztos szerint, amely hiteleket és vissza nem térítendő támogatásokat is tud nyújtani a tagállamoknak, a legjobban sújtott ágazatoknak és térségeknek, e hitelek futamidejének pedig nagyon hosszúnak, vagy „örökösnek” kell lennie. Gentiloni úgy fogalmazott, 1000 milliárd eurós volumenű örökjáradék jellegű közös kötvényt kellene kibocsátani például évi félszázalékos kamat mellett. Ez évente összesen mintegy ötmilliárd eurós terhet jelentene a tagállamoknak. Orbán Viktor miniszterelnök legutóbbi két rádióinterjújában rámutatott, a milliárdos spekuláns előző, tömeges bevándorlást támogató javaslatai után elkészült a „második Soros-terv” is.
„Itt egy örökkötvény, egy örökjáradék, adunk nektek pénzt, tisztelt európaiak, nem is kell visszafizetni a tőkét, elég, ha a kamatot, de azt ne csak ti, hanem, tudjátok, a gyerekeitek is meg az unokáitok is meg hetedíziglen” – foglalta össze Soros tervét a kormányfő múlt pénteken, hozzátéve – „miután ennek a derék magyarnak a hálózata egész Európában döntő befolyással bír, nagyon kevés ország lesz, amelyik azt fogja mondani, hogy na, álljon meg a menet”. Egyértelműsítette azt is, hogy „ebből a levesből mi nem kérünk, szedjen ebből más, ha akar, de mi biztosan nem fogunk”.
A kormányfő szerint a koronavírus elleni védekezés miatti kritikaáradat is annak tudható be, hogy „a pénzügyi spekulánsok tervét majd ellenző Magyarország” szavát gyengíteni akarták, ezért „előre megtámadták” a magyarokat. Előző heti interjújában Orbán Viktor már felhívta a figyelmet, hogy a második Soros-terv „az Európai Unióra gyakorolt súlyos következményét tekintve legalább olyan veszélyes, mint a múltkori, migránsok betelepítésére vonatkozó terv”.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »